Czy podczas podróży po Europie wystarczy jedynie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)? Nie zawsze. Bowiem EKUZ nie gwarantuje w pełni bezpłatnej podstawowej opieki w publicznych placówkach zdrowotnych, nie wspominając o transporcie medycznym do Polski. Dlatego, wyruszając w podróż warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.
EKUZ – co to jest?
EKUZ, czyli tzw. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, obowiązuje w krajach należących do Unii Europejskiej oraz EFTA – Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (do którego należą Norwegia, Lichtenstein, Islandia oraz Szwajcaria). Dzięki karcie poza Polską osoby ubezpieczone w NFZ (lub kobiety w ciąży oraz osoby poniżej 18. roku życia, które ubezpieczone nie są) mogą korzystać z publicznej służby zdrowia na zasadach takich, jak obywatel danego państwa. Ale uwaga! Nie w każdym kraju pomoc medyczna udzielana w ramach europejskiego ubezpieczenia zdrowotnego jest całkowicie bezpłatna.
Jak wyrobić kartę EKUZ? Jest to dosyć prosty proces. Wystarczy udać się do Oddziału Wojewódzkiego lub odpowiedniej delegatury NFZ i złożyć wypełniony wniosek. Można też skorzystać z systemu ePUAP albo wysłać skan wniosku pocztą lub mailem. Okres ważności karty to 6 miesięcy od daty wydania, jednak istnieje parę wyjątków od tej zasady.
Polisa turystyczna a europejskie ubezpieczenie zdrowotne
Doświadczenie pokazuje, że kartę EKUZ warto ze sobą zabrać na wyjazd do krajów europejskich, bowiem Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewni nam finansowanie leczenia, które jest niezbędne w czasie naszego pobytu. Jednak jest kilka sytuacji, w których dokument ten nie zadziała.
Europejskie ubezpieczenie zdrowotne za granicą może okazać się mało przydatne, jeśli w danym kurorcie turystycznym będą tylko prywatne gabinety lekarskie, które nie honorują europejskiej karty zdrowia EKUZ.
Co więcej świadczenia zdrowotne, które są związane z leczeniem skutków wypadków podczas uprawiania sportów w niektórych krajach mogą być obciążone wyższymi opłatami, niż rzeczowe świadczenia zdrowotne z tym niezwiązane.
Są też państwa, w których karta EKUZ nie pokryje 100% wszystkich wydatków medycznych. Wynika to z tego, że w większości państw członkowskich UE/EFTA obywatele partycypują w kosztach udzielenia świadczenia zdrowotnego. Co w praktyce oznacza, że takie ubezpieczenie unijne pokryje tylko część ewentualnych kosztów leczenia.
Podobnie jest w przypadku akcji ratowniczej, która w wielu krajach nie jest objęta refundacją. W efekcie będziemy zobligowani do tego, by sfinansować ją później z własnej kieszeni. Samo zaangażowanie helikoptera to koszt 3–4 tys. euro, a w Hiszpanii nawet za wezwanie karetki zapłacimy prawie 500 euro.
To tylko niektóre sytuacje, które pokazują, że karta europejskiego ubezpieczenia zdrowotnego na wyjazd za granicę nie zapewni nam pełnej refundacji kosztów. Dlatego też, zarówno polski NFZ jak i Ministerstwo Spraw Zagranicznych, rekomendują dodatkowo wykupić ubezpieczenie podróżne na wyjazd. Dzięki temu zyskamy pewność, że w razie nagłej sytuacji związanej z naszym stanem zdrowia nie będziemy musieli dodatkowo sięgać do własnych finansów.
Zakres usług refundowanych z EKUZ i polisy turystycznej – różnice
Podstawową różnicą pomiędzy kartą EKUZ a polisą turystyczną jest to, gdzie dany dokument obowiązuje. W przypadku ubezpieczenia podróżnego umowa obejmuje ochroną dowolny kraj lub region na świecie (z wyjątkiem miejsc, gdzie toczy się wojna), natomiast karta działa jedynie w krajach UE oraz EFTA.
Warto podkreślić, że ubezpieczenie turystyczne swoim zakresem obejmuje także pokrycie kosztów leczenia w prywatnej placówce, transportu zwłok do Polski czy kosztów leczenia związanego z zaostrzeniem chorób przewlekłych. Umowę można także rozszerzyć o dodatkową ochronę tj. OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego, pomoc Assistance oraz o następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW).
Źródło: UNIQA