Bardzo często do swoich rowerów instalujemy dodatkowe wyposażenie, takie jak przyczepki, foteliki czy oświetlenie. Niestety rzeczy te dosyć często padają łupem złodziei. Jednak czy ubezpieczając rower, możemy ubezpieczyć także wyposażenie dodatkowe?
Wyposażenie roweru i hulajnogi elektrycznej
Na początku warto wyjaśnić, jakie wyposażenie możemy, a jakie musimy zainstalować w swoim rowerze. By wyjechać na drogę publiczną, nasz rower musi posiadać przepisowe oświetlenie i dzwonek. Pamiętajmy, że obecnie nie każdy sprzęt wyposażony jest od razu w błotniki, oświetlenie czy bagażnik – rowery MTB, crossowe i szosowe nie posiadają tych elementów, gdy wyjeżdżamy ze sklepu. Dlatego warto zadbać o wyposażenie, które jest niezbędne dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy, są to między innymi:
- podpórka,
- błotniki,
- bagażnik,
- oświetlenie,
- dzwonek,
- kask.
Opiekunowie małych dzieci do tej listy muszą jeszcze dopisać fotelik lub przyczepkę do roweru. Niestety tego typu akcesoria rowerowe dla dzieci są bardzo drogie. Za atestowany fotelik trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych, natomiast ceny przyczepek można liczyć nawet w tysiącach. Właśnie z tego powodu warto je ubezpieczyć wraz z rowerem.
Natomiast w przypadku hulajnogi elektrycznej lista jest nieco krótsza. Do niej również należy zainstalować dzwonek, warto mieć też dobre lusterko wsteczne i uchwyt na smartfon. W sklepach z hulajnogami znajdziemy również torby montowane na kierownicy, jednak tego typu wyposażenia nie możemy ubezpieczyć. Możemy natomiast ubezpieczyć swój kask, który jest niezbędny dla użytkowników tego typu jednośladów.
Wypadek na hulajnodze lub rowerze – ubezpieczenie
Co, jeśli ulegniemy wypadkowi na hulajnodze lub rowerze? Posiadając polisę dla rowerzysty i na dwa koła wraz z pakietem na wyposażenie, która jest oferowana przez Nationale-Nederlanden możemy liczyć na pełne wsparcie ubezpieczyciela. Co kryje się pod tym stwierdzeniem? Po wypadku należy skontaktować się z towarzystwem, wówczas uzyskamy pomoc medyczną i a także wsparcie w organizacji wizyt po zdarzeniu. Ubezpieczyciel wypłaci nam także świadczenie z tytułu NNW oraz odszkodowanie za zniszczony sprzęt. Co ważne, nie tylko za rower lub hulajnogę elektryczną, lecz także zniszczone podczas zdarzenia akcesoria takie jak kask rowerowy czy fotelik lub przyczepka. Warto podkreślić, że jeśli zdarzy się, że niechcący uszkodzimy sprzęt innej osoby i będziemy zobowiązani do pokrycia kosztów naprawy, wówczas ubezpieczyciel zapewni nam niezbędną pomoc w ramach ubezpieczenia OC.
Akcesoria do roweru i hulajnogi elektrycznej – jak ubezpieczyć?
Akcesoria do roweru lub hulajnogi możemy ubezpieczyć bez wychodzenia z domu. Za pomocą zamieszczonego na stronie Nationale-Nederlanden formularza wybierzemy rodzaj ubezpieczenia i opcje dodatkowe. Co stanowi największą zaletę ubezpieczenia roweru z wyposażeniem i hulajnogi elektrycznej? Polisa obejmuje nie tylko te akcesoria do roweru, których używamy w momencie zakupu polisy. Podczas trwania umowy możemy je wymieniać i kupować nowe – ochrona działa przez cały czas. Nawet jeśli dziś jeszcze nie posiadamy przyczepki dla dziecka to gdy zakupimy za kilka miesięcy, ubezpieczenie wyposażenia roweru będzie ją obejmować.
Może się jednak zdarzyć, że ubezpieczyciel nie będzie mógł wypłacić nam odszkodowania. Do takiej sytuacji dojdzie, gdy:
- rower lub hulajnoga nie będą prawidłowo zabezpieczone przed kradzieżą,
- sprzęt i wyposażenie posłużą do uprawiania sportów ekstremalnych np. downhillu lub dirt jumpingu,
- wypadek lub kradzież będą miały miejsce poza granicami Polski – dla rowerowych globtroterów ubezpieczyciel posiada specjalne ubezpieczenie turystyczne.
Źródło: Nationale-Nederlanden