Kupno samochodu to poważna decyzja. Statystycznie nie często w porównaniu do zachodniej Europy zmieniamy auta. Okazuje się, że odłożyliśmy pieniądze na zakup auta z rynku wtórnego. Płacimy i zaczynamy zastanawiać się nad przepisaniem polisy zbywcy. Czy warto i czy nam się to opłaci? 
 
OC nabywamy wraz z samochodem
 
Kupując samochód, my jako nabywca bez względu na to czy chcemy czy nie automatycznie przejmujemy polisę zbywcy. Od nas zależy co dalej zrobimy. Kupując pojazd zawsze weryfikujmy czy zbywca posiadał ważną polisę OC i czy jest ona opłacona w pełni. Jeśli brak takiej polisy to musimy ją opłacić w dniu zakupu auta. Pamiętajmy, że za każdy dzień braku ubezpieczenia może na nas być nałożona kara przez UFG. 1 dzień zwłoki może kosztować nawet 540 zł!
 
Czy kontynuować dalej polisę?
 
Problem i dylemat pojawia się w kwestii czy chcemy dalej kontynuować polisę zbywcy. Jeśli zdecydujemy się na kontynuowanie polisy zbywcy to nie ma problemów. Możemy z niej korzystać do końca okresu obowiązywania umowy. Pamiętajmy, że w tym przypadku ubezpieczyciel może dokonać dla nas rekalkulacji składki. Mimo opłaconej składki „z góry” przez sprzedającego może dojść do sytuacji, gdzie TU przeliczy składkę i każe nam do niej dopłacić.
 
Będąc niedoświadczonym kierowcą, który chce przejąć zniżki zbywcy najlepiej skontaktować się z ubezpieczycielem w celu ustalenia czy będzie rekalkulacja. Może okazać się tak, że lepiej będzie zrezygnować z polisy i wybrać inne TU.
 
Kiedy możemy wypowiedzieć OC zbywcy?
 
Wypowiedzieć umowę polisy zbywcy możesz dokonać kiedy chcesz po zakupie samochodu. Najlepiej jest w tym momencie wysłać oświadczenie do ubezpieczyciela. Pamiętaj, że posiadając polisę zbywcy nie przedłuża się ona automatycznie.  
 
Zatem warto się zastanowić, która opcja jest dla nas najbardziej korzystna. Nigdy nie chcielibyśmy ponosić być może kosztownej dla nas rekalkulacji. Najlepiej skontaktować się z ubezpieczycielem i dowiedzieć się co dla nas będzie najlepsze.