TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych ma pod swoją ochroną ubezpieczeniową już prawie 120 zgromadzeń zakonnych, diecezji i innych instytucji kościelnych. Tworzą one w ramach TUW PZUW największy Związek Wzajemności Członkowskiej św. Antoni.
Dynamiczny rozwój towarzystwa
Rekordowa liczba instytucji kościelnych powierzyło swoją ubezpieczeniową ochronę TUW Polskiemu Zakładowi Ubezpieczeń Wzajemnych. Za ich zaufanie i współpracę prezes TUW PZUW Rafał Kiliński podziękował podczas spotkania odbywającego w ramach targów SacroExpo w Kielcach, które zakończyły się w środę.
– Jako towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych działamy na zasadzie wspólnoty, nie dla własnego zysku. Dzięki temu możemy proponować atrakcyjną składkę – mówił Rafał Kiliński, prezes TUW PZUW.
W efekcie można zaobserwować dynamiczny rozwój towarzystwa i przyrost liczby ubezpieczonych, którzy są jednocześnie jego członkami.
– Suma opłaconych przez nich składek wyniosła w zeszłym roku prawie 5,5 mln zł, była o jedną czwartą wyższa niż rok wcześniej – zwracał uwagę dyrektor Leszek Kuziemski z TUW PZUW.
Rozwój oferty ubezpieczeniowej
Członek Zarządu Towarzystwa Aneta Zawistowska podkreśla, że TUW PZUW „nabrał masy, pracuje nad rzeźbą”. Właśnie temu ma służyć rozwój oferty ubezpieczeniowej ubezpieczyciela. Jej trzon stanowią ubezpieczenia majątkowe, których zaletą jest prostota i cena.
– Tak zwane ubezpieczenia na pierwsze ryzyko nie wymagają kosztownej wyceny majątku. Ustalamy górną granicę naszej odpowiedzialności jako ubezpieczyciela. Ubezpieczamy całą „lokalizację”, a nie pojedyncze budynki, czyli np. parafię ze wszystkimi należącymi do niej nieruchomościami: kościołem, plebanią, zabudowaniami gospodarczymi, kapliczkami, cmentarzem itd. Koszty polisy są nieproporcjonalnie niskie w stosunku do ubezpieczenia pojedynczej nieruchomości – tłumaczyła odpowiedzialna za współpracę instytucjami kościelnymi Ewa Macińska z TUW PZUW.
Coraz większą popularnością cieszą się także wprowadzane od dwóch lat ubezpieczeniach podróżne dla księży i zakonników, którzy wyjeżdżają za granicę – na krótko i na dłużej, np. na misje. Polisa obowiązuje na całym świecie i działa jak przedpłacona karta na zakupy. Diecezja albo prowincja zakonna wykupuje określoną liczbę tzw. osobodni, potem w okresie ubezpieczenia zgłasza, ile osób i na jak długo wyjeżdża. Otrzymuje zwrot części składki, której nie wykorzysta.
Nowością w ofercie ubezpieczyciela są ubezpieczenia zdrowotne dla osób duchownych i świeckich pracowników Kościoła oraz ich rodzin, także rodziców. Oferta towarzystwa obejmuje ponadto medycynę pracy dla świeckich pracowników.
Korzyści ze wzajemnej współpracy
Jak możemy przeczytać od 2018 roku, gdy zaczął działać Związek Wzajemności Członkowskiej św. Antoni, liczba jego członków wzrosła ponad sześciokrotnie. Do współpracy w jego ramach zachęcał ojciec Dobiesław Nieradzik z Rady Związku.
– Robimy wszystko, żeby zwiększać liczbę członków Związku. Historycznie patrząc, jesteśmy jeszcze na początku drogi – podkreślał ojciec Dobiesław Nieradzik.
Zaznaczał także, że w innych krajach, np. we Włoszech, podobne ubezpieczeniowe wspólnoty dla instytucji kościelnych funkcjonują już od kilkudziesięciu lat, a ich popularność płynie z korzyści jakie niesie ze sobą wzajemna współpraca.
Źródło: TUW PZUW