Eksperci z InterUbezpieczenia, opublikowali na swojej stronie 7 praktycznych porad związanych z ubezpieczeniem dla fizjoterapeutów. Poradnik przeznaczony jest dla osób, posiadających podmiot leczniczy bądź praktykę fizjoterapeutyczną. Polisa dla fizjoterapeuty jest dla tego zawodu obowiązkowa.
Eksperci z Inter Ubezpieczenia radzą, by osoby planujące zarejestrować praktykę fizjoterapeutyczną pamiętały o ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej. Oto 7 porad o których warto pamiętać.
Obowiązek wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej
Według prawa, ubezpieczenie OC jest obowiązkiem każdego fizjoterapeuty, który posiada podmiot leczniczy lub praktykę fizjoterapeutyczną. Jeśli jest już podmiotem i posiada ważną polisę dla podmiotu wykonującego działalność leczniczą, nie musi jej zmieniać. W przypadku praktyki fizjoterapeutycznej obowiązek ubezpieczenia może być tymczasowo wypełniony poprzez wykupienie tak zwanego „dobrowolnego OC”.
Podjęcie decyzji dotyczącej rodzaju działalności fizjoterapeuci mają tylko do 31 października 2019 roku!
W zależności od formy prowadzenia działalności gospodarczej polisa różni się wysokością sumy gwarancyjnej (czyli limitu, do którego płaci ubezpieczyciel). Na podjęcie decyzji, czy działać jako podmiot leczniczy, czy jako praktyka fizjoterapeutyczna, fizjoterapeuta-przedsiębiorca ma czas do 31 października 2019 roku.
Jakie są minimalne sumy wysokości ubezpieczenia?
Minimalne sumy ubezpieczenia dla podmiotów medycznych opiewają na 75 tys. euro na jedno zdarzenie i 350 tys. euro na wszystkie zdarzenia w okresie ubezpieczenia. Dla praktyki fizjoterapeutycznej wynoszą one minimum 30 tys. euro na jedno i 150 tys. euro na wszystkie zdarzenia w okresie ubezpieczenia.
Polisa dla fizjoterapeuty – jaki jest wymagany zakres ubezpieczenia?
Polisa dla fizjoterapeuty – gwarantuje ubezpieczenie w zakresie szkód osobowych, które powstały w następstwie udzielania świadczeń zdrowotnych. Osoby, które chcą się ubezpieczyć od innego typu szkód mogą nabyc dodatkowe – dobrowolne ubezpieczenie indywidualne.
Fizjoterapeuci pracujący na etacie lub umowie zlecenie nie mają obowiązku posiadania polisy OC
Fizjoterapeuta, który pracuje na etacie ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez siebie do wysokości trzech miesięcznych wynagrodzeń. Osoby pracujące z koeli na zlecenie – nawet do pełnej wysokości szkody. W tych sytuacjach dobrze dobrane ubezpieczenie dobrowolne stanowić będzie odpowiedni parasol ochronny.
Rejestracja praktyki
Przepisy nakazują, żeby przed zarejestrowaniem praktyki fizjoterapeutycznej wykupić ubezpieczenie. W trakcie przechodzenia procesu rejestracji praktyki deklarujemy posiadanie ubezpieczenia OC. Brak ubezpieczenia, w momencie weryfikacji, oznacza wykreślenie z rejestru praktyk. Jest to równoznaczne z utratą źródła zarobkowania w ramach praktyki fizjoterapeutycznej. Do czasu wejścia w życie rozporządzenia Ministra Finansów dotyczącego ubezpieczenia obowiązkowego obowiązek ubezpieczenia może być tymczasowo wypełniony poprzez wykupienie tak zwanego „dobrowolnego OC”.
Fizjoterapeuta prowadzący działalność gospodarczą i posiadający ubezpieczenie OC jest ubezpieczony tylko w zakresie wyrządzenia szkód swoim pacjentom
W sytuacji gdy to on dozna uszczerbku na zdrowiu – wskutek wypadku lub choroby – nie otrzyma odszkodowania z takiego ubezpieczenia. Eksperci radzą, by osoby, które chcą się zabezpieczyć, powinny pomyśleć o innej polisie – ubezpieczeniu na życie lub ubezpieczeniu z tytułu utraty przychodu.
Źródło: www.interpolska.pl
Uważam, że każdy zawód, który zajmuje się zdrowiem drugiego człowieka powinien wymagać odpowiedniego ubezpieczenia osoby, która wykonuje dany zabieg. Zawsze przecież coś może pójść nie tak, a powrót do zdrowia może być długotrwały i kosztowny.