Już w przyszłym tygodniu dzieci ponownie zawitają do szkół. Okres ten od lat kojarzy się nam z koniecznością podjęcia decyzji odnośnie ubezpieczenia. Pośród wielu ofert warto wybrać taką, która będzie najbardziej dopasowana do potrzeb dziecka. Szczególnie, jeśli nasza pociecha uprawia sport.
Ubezpieczenie dla dziecka uprawiającego sport
Dzieci z uwagi na swoją aktywność sportową są narażone na wiele zdarzeń losowych, które mogą doprowadzić do doznania uszczerbku na zdrowiu. Złamanie kończyny, zwichnięcia, doznanie rany czy oparzenia, to tylko niektóre z nich. Wówczas przydatne może okazać się ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Polisa tego typu zawierana jest na okres 12 miesięcy i ma charakter dobrowolny. Co istotne, zakres ochrony udzielanej w ramach polisy NNW dziecka, może być swobodnie kształtowany przez ubezpieczyciela. Uwaga! Nie zawsze w wariancie podstawowym ochroną objęte jest wyczynowe uprawianie sportu. Na przykład bez dodatkowej składki takie ryzyko wchodzi w skład ubezpieczenia szkolnego UNIQA. Ubezpieczyciel pozwala na wybór jednego spośród 4 różnych pakietów, które obejmują:
- śmierć w następstwie wypadku komunikacyjnego,
- śmierć w wyniku NW, udaru mózgu lub zawału serca,
- uszkodzenie ciała w następstwie nieszczęśliwego wypadku,
- pobyt w szpitalu
- zwrot kosztów m.in. nabycia lekarstw, środków opatrunkowych czy protez,
- zwrot kosztów rehabilitacji
- śmierć rodzica w następstwie nieszczęśliwego wypadku,
- zdiagnozowanie poważnego zachorowania,
- organizację i pokrycie kosztów świadczeń zdrowotnych w postaci telekonsultacji,
- organizację i pokrycie kosztów pielęgniarki lub ratownika medycznego,
- wyczynowe uprawianie sportu do 18. roku życia,
- odmrożenie/oparzenie,
- ugryzienie psa,
- zatrucie gazami oraz substancjami i produktami chemicznymi,
- wstrząśnienie mózgu,
- rany,
- ukąszenie przez kleszcza itp.
Pamiętajmy też, że chociaż produkt ten oferowany jest jako ubezpieczenie szkolne, to obejmuje wypadki nie tylko na terenie szkoły, ale i poza nią. Także w domu, w drodze do placówki szkolnej i z placówki, a także na zajęciach pozaszkolnych, np. przy uprawianiu sportu w szkółkach sportowych, zarówno amatorsko, jak i wyczynowo (do 18 lat).
Dodatkowy zakres ubezpieczenia NNW dla dziecka uprawiającego sport
Podstawową polisę NNW dziecka czy młodzieży szkolnej możemy dodatkowo rozszerzyć o opcje dodatkowe, takie jak:
- OC w życiu prywatnym,
- hejt w internecie,
- świadczenia zdrowotne.
W przypadku, gdy oferowana nam standardowa polisa NNW dla dziecka nie obejmuje zdarzeń związanych z aktywnością fizyczną, tj. amatorskim lub wyczynowym uprawianiem sportu, umowę zawsze możemy rozszerzyć o ryzyko związane z uprawianiem sportów, w tym sportów wysokiego ryzyka. Przed zawarciem umowy zwróćmy przede wszystkim uwagę na to jakie zdarzenia są objęte ubezpieczeniem oraz gdzie będzie obowiązywała ochrona z zawartej polisy. Przeanalizujmy również jak wygląda procedura zgłaszania zdarzenia ubezpieczeniowego, a także jakie są poszczególne sumy ubezpieczenia – to od nich zależy wysokość wypłacanych świadczeń.
Jakie świadczenia można zyskać w ramach ubezpieczenia szkolnego?
W ramach ubezpieczenia NNW dziecka uprawiającego sport możemy uzyskać takie świadczenia jak:
- odszkodowanie za uszkodzenie ciała, złamanie kości czy zwichnięcia i skręcenia stawów – wypłacany jest procent od sumy ubezpieczenia ustalonej z ubezpieczycielem,
- zwrot kosztów leków, opatrunków czy sprzętów rehabilitacyjnych i ortopedycznych,
- ryczałt za pobyt w szpitalu,
- domową opiekę pielęgniarską, np. po hospitalizacji,
- pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji,
- zwrot kosztów badania kleszcza i leczenia dziecka po ukąszeniu kleszcza,
- pokrycie kosztów pomocy psychologicznej.
Jak widać ubezpieczenie NNW dla dziecka możemy dopasować do naszych indywidualnych potrzeb. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) znajdziemy szczegółowe informacje na temat ochrony życia i zdrowia dziecka w ramach polisy NNW. Dokument ten zawiera także przykłady sytuacji, w których ubezpieczyciel może nie wypłacić nam odszkodowania z uwagi na wyłączenia odpowiedzialności.
Źródło: UNIQA