To, że polisę obowiązkowego ubezpieczenia OC możemy kupić zdalnie wiemy od dawna. Natomiast nie wszyscy pamiętają o tym, że każdy posiadacz pojazdu mechanicznego może sprawdzić online ważność swojej polisy OC. Wystarczy do tego dostęp do Internetu i numer rejestracyjny pojazdu, którego polisę chcemy sprawdzić.

Narzędzia dostępne na portalu UFG

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przypomina, że na portalu UFG, który stanowi bazę wiedzy dla posiadaczy pojazdów mechanicznych można w każdej chwili zweryfikować ważność polisy OC. Co więcej do tego, by to zrobić potrzebny jest wyłącznie numer rejestracyjny. Nie jest konieczne posiadanie innych dokumentów tj. poprzednia umowa OC lub danych. A to oznacza, że powyższe informacje mogą uzyskać na rzecz posiadaczy pojazdów mechanicznych ich bliscy co w czasach ograniczeń w poruszaniu się może okazać się bardzo pomocne.

W jaki sposób można sprawdzić zdalnie ważność polisy OC?

Na stronie głównej portalu UFG możemy wpisać numer rejestracyjny pojazdu, którego ubezpieczenie chcemy sprawdzić. Dostęp do bazy danych jest bezpłatny i nie wymaga pozostawienia swoich danych osobowych. W sytuacji braku ważnego ubezpieczenia należy skontaktować się ze swoim agentem ubezpieczeniowym, tak by jak najszybciej dokonać zakupu nowej polisy OC. Warto pamiętać o tym, że brak ważnej polisy OC może wiązać się z finansowymi konsekwencjami dla jego posiadacza (kara nakładana jest przez UFG).

Aplikacja „UFG na wypadek”

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przygotował również aplikację dla użytkowników smartfonów „UFG na wypadek”. Aplikacja posiada funkcjonalności, które są przydatne kierowcom na co dzień m.in. podpowiada jak zachować się w razie kolizji drogowej. Można w niej gromadzić również informacje na temat swoich dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami. W czasach pandemii może okazać się bardzo pomocna, ponieważ pozwala na szybkie sprawdzenie ważności polisy OC posiadacza danego pojazdu. Podobnie jak w przypadku portalu UFG wystarczy do tego tylko numer rejestracyjny. Aplikacja jest bezpłatna i dostępna dla użytkowników smartfonów z systemem operacyjnym Android oraz iOS.

W czasach pandemii i ograniczonej mobilności warto wiedzieć w jaki sposób można szybko i wygodnie sprawdzić online ważność polisy OC. Tym bardziej, że można to zrobić jedynie na podstawie numeru rejestracyjnego. Dysponując powyższymi narzędziami łatwiej będzie dopilnować ustawowego obowiązku posiadania ważnej polisy OC, może to być szczególnie ważne dla osób, które w kraju zakupiły używany samochód.

Źródło: UFG