Mimo tego, że z roku na rok rośnie wykrywalność nieubezpieczonych pojazdów nadal możemy je spotkać na polskich drogach. Co w takim razie zrobić gdy zostaniemy poszkodowani w wypadku spowodowanym przez nieubezpieczonego posiadacza pojazdu?
Uzyskanie podstawowych informacji na miejscu zdarzenia
Kolizja z innym uczestnikiem ruchu drogowego często generuje duży stres. Dlatego nie zawsze pamiętamy o tym, by na miejscu zdarzenia zabezpieczyć podstawowe dokumenty i oświadczenia, które znacznie ułatwią cały proces likwidacji szkody z polisy OC sprawcy. Co w takim razie należy zrobić w razie udziału w wypadku drogowym, którego nie jesteśmy sprawcą?
Na miejscu zdarzenia konieczne jest:
- spisanie dokładnej daty i miejsca zdarzenia,
- spisanie numerów rejestracyjnych, numerów VIN oraz marki i modelu pojazdów biorących udział w zdarzeniu,
- spisanie danych osób biorących udział w zdarzeniu (poszkodowani, sprawcy, świadkowie zdarzenia) tj. imię, nazwisko, adres oraz numer telefonu,
- wezwanie policji lub sporządzenie wraz ze sprawcą wypadku oświadczenia o okolicznościach zdarzenia,
- sprawdzenie czy sprawca posiada dokument ubezpieczenia (polisa OC, ubezpieczenie graniczne) i spisanie numeru polisy wraz z nazwą Zakładu Ubezpieczeń, który wystawiał ubezpieczenie.
Oczywiście uzyskanie powyższych informacji na miejscu zdarzenia jest możliwe w sytuacji, w której stan zdrowia na to pozwala.
Nieubezpieczony sprawca szkody- co robić?
Jeżeli w toku uzyskiwania informacji na miejscu zdarzenia okaże się, że sprawca nie posiada ważnego ubezpieczenia OC szkodę należy zgłosić za pośrednictwem dowolnego zakładu ubezpieczeń, który ma w swojej ofercie obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Co ważne żaden ubezpieczyciel nie może odmówić przyjęcia zgłoszenia takiej szkody.
Jak wygląda proces likwidacji szkody z OC nieubezpieczonego sprawcy?
Proces rozpatrywania roszczeń regulowany jest między innymi na podstawieart. 108 ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z 2013 r., poz. 392 ze zm.). W myśl tych przepisów:
- roszczenie do UFG zgłasza się przez którykolwiek zakład ubezpieczeń, który wykonuje działalność ubezpieczeniową,
- ubezpieczyciel nie może odmówić przyjęcia zgłoszenia szkody,
- zakład ubezpieczeń stosownie do ust. 2 cytowanej ustawy przeprowadza pełne postępowanie likwidacyjne dotyczące stanu faktycznego wypadku, zasadności roszczeń i wysokości odszkodowania oraz informuje osobę zgłaszająca roszczenia, jakie dokumenty są potrzebne do ustalenia odszkodowania,
- następnie ubezpieczyciel przesyła kompletne akta do UFG celem wypłaty odszkodowania.
Dla poszkodowanych oznacza to, że w momencie uzasadniającym wypłatę odszkodowania przez UFG likwidator zakładu ubezpieczeń, w którym dokonaliśmy zgłoszenia przeprowadza pełen proces likwidacji szkody. To w jego kompetencjach pozostaje weryfikacja roszczenia i propozycja wysokości odszkodowania (świadczenia).
Po przygotowaniu akt szkody przez zakład ubezpieczeń dokumenty te zostają przekazane do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Od tego mementu ma on 30 dni na wydanie decyzji. W przypadku konieczności ustalenia dodatkowych okoliczności mających wpływ na odpowiedzialność UFG decyzja o odmowie lub wypłacie powinna być wydana w terminie 14 dni o chwili wyjaśnienia powyższych wątpliwości.
Dodatkowe informacje dotyczące rozpatrywania roszczeń przez UFG
UFG odpowiada za szkody osobowe i majątkowe spowodowane przez nieubezpieczonych sprawców. Jeżeli jednak poszkodowany może zaspokoić roszczenie na podstawie umowy ubezpieczenia dobrowolnego (np. posiada ubezpieczenie AC) Fundusz nie będzie odpowiadał za szkody wyrządzone w mieniu. W takiej sytuacji pokryje jedynie szkodę w części niezaspokojonej przez ubezpieczenie dobrowolne np. utracone zniżki składki za ubezpieczenie.
Co ważne UFG odpowiada również za szkody osobowe i majątkowe wyrządzone w okolicznościach, które uzasadniają odpowiedzialność cywilną posiadacza lub kierującego pojazdem, spowodowane przez sprawców, których nie udało się zidentyfikować. Odpowiedzialność Funduszu w przypadku szkód majątkowych istnieje jednak tylko pod warunkiem, gdy w trakcie wypadku doszło do obrażeń ciała u któregokolwiek z jego uczestników a rozstrój zdrowia trwał dłużej niż 14 dni.
W przypadku szkód majątkowych powstałych w okolicznościach uzasadniających odpowiedzialność cywilną posiadacza lub kierującego pojazdem mechanicznym spowodowanych przez sprawców, których tożsamości nie ustalono i jednocześnie spełniony zostaje warunek, że w trakcie wypadku doszło do obrażeń ciała u któregokolwiek z jego uczestników, a rozstrój zdrowia trwał dłużej niż 14 dni wypłacane odszkodowanie jest pomniejszane o równowartość 300 EUR (kurs średni NBP na dzień ustalania odszkodowania).
Źródło: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny