
Jak wiadomo za brak ciągłości w obowiązkowym ubezpieczeniu OC możemy zapłacić karę. Co zatem zrobić, by kontrolować ważność polisy? Aby zidentyfikować umowę OC, możemy skorzystać ze strony UFG, CEPiK lub mObywatel. Sprawdź poniżej jak sprawdzić, czy polisa jest aktywna?
Ważność ubezpieczenia OC jest kluczowa
Ważność ubezpieczenia OC ma kluczowe znaczenie, przede wszystkim dlatego, że polisa tego typu chroni nas przed płaceniem odszkodowania z własnej kieszeni. Posiadając umowę OC w razie spowodowania zdarzenia drogowego poszkodowany otrzyma odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej, w której wykupiliśmy OC. Jednak, aby ochrona działała, musimy mieć ważne ubezpieczenie OC. Dlatego weryfikujmy to, czy polisa jest aktualna. Zazwyczaj, jeżeli nie wypowiemy umowy ubezpieczenie OC przedłuży się automatycznie.
Istnieją jednak sytuacje, w których ubezpieczenie nie przedłuża się automatycznie. Może tak się zdarzyć, jeśli:
- korzystamy z polisy, którą przekazał nam poprzedni właściciel pojazdu przy jego sprzedaży,
- nie zapłacimy pełnej składki (np. gdy płatność była rozłożona na raty),
- auto miało wykupione krótkoterminowe OC (z takiego rozwiązania często korzystają właściciele komisów).
Weryfikacja ważności OC jest bardzo ważna także, gdy to my jesteśmy poszkodowani w zdarzeniu drogowym. Dlaczego? Gdy znamy numer rejestracyjny sprawcy, możemy w prosty sposób ustalić, czy jego auto jest ubezpieczone. Jeśli nie, musimy wezwać policę, bowiem w takim przypadku oświadczenie sprawcy kolizji drogowej nie wystarczy. Pamiętajmy jednak, że jeśli sprawca nie ma ważnego ubezpieczeni sprawę możemy zgłosić dowolnej firmy ubezpieczeniowej oferującej OC komunikacyjne. Wybrane przez nas towarzystwo przekaże potrzebną dokumentację dotyczącą zdarzenia do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który wypłaci nam odszkodowanie.
Jak sprawdzić ważność ubezpieczenia online?
Ważność ubezpieczenia OC możemy sprawdzić w prosty sposób. Wystarczy, że skorzystamy z bazy UFG. By to zrobić musimy wejść na stronę ufg.pl, podać numer rejestracyjny lub VIN auta, którego OC chcemy sprawdzić i kliknąć przycisk: „Sprawdź”. Jeśli wprowadzimy prawidłowe dane, system wyświetli informacje o ważności OC na dany dzień, marce pojazdu, numerze polisy i firmie, z którą zawarto umowę.
Informacja o ważnym ubezpieczeniu jest także dostępna w bazie CEPiK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Jak sprawdzić numer polisy OC w CEPiK? Wystarczy wejść na rządową stronę z końcówką „gov.pl”, podać numer rejestracyjny samochodu, VIN i datę pierwszej rejestracji (dane te znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym auta) i kliknąć przycisk: „Sprawdź pojazd”. W ten sposób sprawdzimy nie tylko informacje związane z ubezpieczeniem. W bazie zweryfikujemy także ważność badań technicznych pojazdu, stany odczytów licznika (drogomierza), informacje o zmianach właścicieli czy zgłoszenia kradzieży samochodu. Warto, więc skorzystać z tego sposobu, jeśli interesuje nas np. zakup używanego auta.
Status swojego OC możemy też sprawdzić w aplikacji mObywatel. Dostępna tam zakładka „Moje pojazdy” zawiera najważniejsze informacje o zarejestrowanych na nas autach. Wśród tych danych możemy zweryfikować m.in. ważność polisy OC czy ważność badania technicznego.
Konsekwencje braku ubezpieczenia OC
Warto zaznaczyć, że UFG monitoruje w Polsce ciągłość ubezpieczenia pojazdów. Co istotne, obowiązkowi ubezpieczenia podlegają nie tylko sprawne samochody, które jeżdżą po drogach. Jeśli mamy zarejestrowane auto, które nie działa i stoi w garażu, to także musimy je ubezpieczyć. Jednak opłacenie kary za brak ubezpieczenia OC to tylko jeden z wydatków, z którym musi się liczyć posiadacz nieubezpieczonego pojazdu. Dużo większe konsekwencje możemy ponieść w razie spowodowania kolizji lub wypadku bez OC. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci odszkodowanie, ale następnie zwróci się o te środki do sprawcy w ramach regresu. W 2024 roku średnia wartość takiego regresu wynosiła 20 tys. zł, ale w przypadku spowodowania wypadku z ofiarą śmiertelną kary finansowe (poza oczywistymi sprawami karnymi w sądzie) są ogromne – najwyższa wynosi 1,4 mln zł.
Jak widać posiadanie pojazdu bez polisy OC może się wiązać z ogromnymi wydatkami. Dlatego warto sprawdzać, czy nasza umowa jest ważna i czy nie mamy przerw w ubezpieczeniu. Nie zapominajmy również o przedłużeniu ubezpieczenia, bowiem polisa tego typu jest niezwykle ważna i może nas uchronić przed ogromnymi konsekwencjami finansowymi.
Źródło: Warta