W ubiegłym roku klauzula alkoholowa stała się prawdziwym hitem wśród osób poszukujących ubezpieczenie turystyczne. Eksperci z SuperUbezpieczenia.pl zauważają wzrost zainteresowania Klientów tego typu ochroną wraz z nadchodzącymi wakacjami.
Mariusz Lewaszow ekspert w dziedzinie ubezpieczeń w SuperUbezpieczenia.pl wyjaśnia: „Wraz z nadchodzącym latem, wyraźnie zauważyliśmy wzrost zainteresowania klauzula alkoholową. Klienci wyjeżdżający na wakacje bardzo chętnie ubezpieczają się od nieszczęśliwych wypadków, które mogą spowodować pod wpływem alkoholu”.
Klauzula alkoholowa zapewnia pomoc ubezpieczonemu, nawet, gdy ten był po „kilku głębszych”. Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance: „To taki zapis w umowie, za sprawą którego klient ma pełną ochronę ubezpieczeniową również, gdy w jego krwi znajdowały się promile i były one przyczyną wypadku, któremu uległ”.
Mariusz Lewaszow: „TU jeszcze kilka lat temu nie brały odpowiedzialności za turystów będących pod wpływem alkoholu”
„Jeszcze kilka lat temu Klienci nawet nie pytali o tego rodzaju ochronę. Zakłady ubezpieczeń w sytuacji gdy osoba ubezpieczona pod wpływem alkoholu doznała szkód, wyłączali odpowiedzialność”.
Allianz postanowił zaryzykować jako pierwszy
W 2016 roku TU Allianz wprowadziło jako pierwsze ten produkt na rynek ubezpieczeń. Za dopłatą o wartości ok. 30 procent ceny standardowego ubezpieczenia, TU zaoferowało swoim Klientom ochronę, która „działa” również, kiedy ubezpieczony był pod wpływem alkoholu. Oferta cieszyła się tak dużą popularnością, że zaraz w ślad za Allianz poszły następne towarzystwa-InterRisk i Generali.
Gdzie tu haczyk?
Zakłady ubezpieczeń nie chronią osób, które pod wpływem alkoholu doprowadziły do wypadków komunikacyjnych. Klauzula alkoholowa nie działa też w osobowych polisach odpowiedzialności cywilnej. Jak podkreśla ekspert z SuperUbezpieczenia.pl.: „Każde TU posiada swoje odrębne zapisy dotyczące wyłączeń odpowiedzialności, a także warunków przyznania odszkodowania”. O tym, czy i w jakiej wysokości zostanie wypłacone odszkodowanie, decydują zakłady ubezpieczeń z którymi mamy zwartą umowę ubezpieczenia. AXA na przykład zapewnia odszkodowanie w nieszczęśliwych sytuacjach powstałych pod wpływem alkoholu, o ile poziom alkoholu we krwi ubezpieczonego nie przekracza 0,5 promila. Jak zwykle, przy zawieraniu z Klientem umowy radzę doczytać OWU”.
Które TU oferują klauzulę alkoholową?
„Zapewne niedługo tego rodzaju klauzule będą oferowały już wszystkie zakłady ubezpieczeń. W chwili obecnej proponuję naszym Klientom takie TU jak m.in.: Proama, Generali, Allianz, czy Compensę” – zauważa Lewaszow.