Komisja Nadzoru Finansowego przestrzega przed zagrożeniami, które są specyficzne dla branży kryptoaktywów. Instytucja przypomina, że rynek ten charakteryzuje się dużą zmiennością – notowania kryptowalut są bardziej podatne na wahania a brak stabilności cen może prowadzić do nieprzewidywalnych strat.
Zmienny rynek kryptowalut
KNF przypomina, że rynek kryptowalut cechuje wysoka zmienność – kursy walut cyfrowych są znacznie bardziej podatne na gwałtowne wahania – a brak stabilności cen może prowadzić do nagłych strat i nieprzewidywalnych wyników. Niestety kryptoaktywa podlegają dezinformacji i manipulacjom, które mogą wpływać na kurs danego aktywa cyfrowego, jak również wprowadzać w błąd. W ostatnich tygodniach mogliśmy np. obserwować, jak wyniki wyborów prezydenckich w USA wpłynęły na notowania Bitcoina, który w ubiegłym tygodniu osiągnął swój cenowy rekord wszechczasów.
Warto zdawać sobie sprawę, że rynek kryptoaktywów rozwija się bardzo szybko, a oszuści, dla własnych korzyści, są gotowi wykorzystać niewiedzę i zaufanie potencjalnych nabywców. Dlatego każdy uczestnik tego rynku powinien być bardzo ostrożny.
Cyberprzestępczość i fałszywe reklamy
Rynek kryptoaktywów bardzo często jest celem ataków cyberprzestępców, którzy między innymi dopuszczają się kradzieży z portfeli online czy giełd kryptowalut. Co więcej, w mediach społecznościowych i serwisach internetowych można znaleźć publikowane przez oszustów fałszywe reklamy inwestycyjne, w których wykorzystują wizerunki znanych osób, polityków, firm i instytucji, by w ten sposób zachęcić do rzekomej inwestycji. KNF rekomenduje, by zachować ostrożność w korzystaniu z ofert i publikacji osób podających się w mediach społecznościowych za ekspertów z branży kryptowalut. Niezwykle istotne jest to, by zachować szczególną ostrożność i zwracać uwagę na typowe oznaki oszustw takie, jak nierealistycznie wysokie zyski czy presję na szybki zakup. Planując inwestycje w krypto aktywa warto też śledzić informacje z branży kryptowalut, dzięki którym można być na bieżąco z tym co dzieje się na rynku aktywów cyfrowych.
Regulacje prawne a ryzyko inwestycji w kryptoaktywa
Nie każdy wie, że Rozporządzenie MiCA nie reguluje całego rynku kryptoaktywów. Przepisy te przede wszystkim wskazują na to, jakie tokeny mogą być oferowane publicznie, wydane i umieszczone na platformach do handlu kryptowalutami. Dotyczy to tokenów związanych z aktywami (ART), tokenów pieniądza elektronicznego (EMT), tokenów innych niż ART i EMT oraz usług pośrednictwa w handlu kryptoaktywami.
Z uwagi na wzrost zainteresowania kryptowalutami, UKNF przygotował materiał edukacyjno-informacyjny „Kryptoaktywa – czy wiążą się z wyższym ryzykiem”. Znajdziemy w nim między innymi informacje:
- o tym, czym są kryptowaluty,
- jakie zmiany wprowadza Rozporządzenie MiCA,
- o podstawach technologii wykorzystywanej w tym obszarze,
- o tym, jak rozpoznać oszustwo i jak się przed nim chronić.
źródło: KNF