W każdym banku możemy połączyć swoje kredyty – gotówkowy, samochodowy, hipoteczny w jeden. Możemy też przenieść je do innego banku i tam skonsolidować. Czy w każdym przypadku obniży to koszty i ułatwi sprawę?

Konsolidacja kredytów przy prowizji 0% – gdzie jest haczyk?

Należy wiedzieć, że wiele banków kusi brakiem prowizji przy konsolidacji. Prowizja 0% jest pod pewnymi warunkami, na przykład wykupienia ubezpieczenia konsolidacyjnego. Inaczej może ona wynieść na przykład 3,99% (na przykład w mBanku). Są też wyższe prowizje, na przykład do 9,9% (na przykład Santander Consumer Bank).

Warunkiem koniecznym bywa (na przykład w Getin Banku) wyrażenie tzw. zgody marketingowej i podanie swojego numeru telefonu i maila. Bank udzielający kredytu konsolidacyjnego z reguły wymaga też, aby nasze wynagrodzenie wpływało do ich banku.

płacone zadłużenie - słupki - kobieta ze smartfonem

Korzyści kredytów konsolidacyjnych

Kredyt konsolidacyjny daje możliwość ustalenia jednej miesięcznej raty zamiast kilku. Klient ma prawo zaproponować jej wysokość i termin płatności. To główna zaleta konsolidacji. Ale niższa rata oznacza dłuższy okres kredytowania i większe ostateczne koszty kredytu.

Należy też wiedzieć, że często banki proponują wraz z połączeniem kredytów dodatkowe pieniądze. Zyskujemy wtedy środki na jakieś ekstra wydatki. Jednak nie jest to bonus. Jeśli decydujemy się na konsolidację kredytów, na przykład z powodu utraty części dochodu, to kolejne zadłużanie się nie jest dobrym pomysłem. Natomiast należy podkreślić, że banki rzadko zgadzają się na konsolidację chwilówek. Klient, który ma ich kilka w różnych firmach pożyczkowych nie jest wiarygodny dla banku.

Warunki przyznania kredytu

Oto generalne warunki konsolidacji:

  • zdolność kredytowa – bank, w którym łączymy kredyty ponownie ją przeliczy,
  • stabilne źródła dochodu (etat, stałe zlecenie),
  • pozytywna historia w BIK (Biurze Informacji Kredytowej), czyli informacje o tym, że w przeszłości regularnie płaciliśmy raty kredytów.


Dodatkowa uwaga – należy wiedzieć, że kredyt konsolidacyjny może obciąć też debet w rachunkach, limity w koncie oraz karty kredytowe.

Kto decyduje się na konsolidację kredytów, pożyczek i zadłużenia na karcie kredytowej?

Konsolidacja kredytów, pożyczek i zadłużenia z tytułu kart kredytowych to proces, który może wykonać osoba fizyczna lub firma. Można to zrobić łącząc wszystkie swoje długi w jedną kredyt o niższym oprocentowaniu, ale wydłużonym okresie spłaty. Istnieje wiele powodów, dla których ludzie decydują się na konsolidację. Często czynią to osoby, które:

  • zapominają o terminach spłaty rat,
  • mają zbyt wiele kart kredytowych i debetowych, aby je śledzić. Utrudnia im to określenie, kiedy muszą dokonać płatności na każdym koncie,
  • nie mają pieniędzy na spłatę zadłużenia.

Więcej na temat produktów kredytowych i pożyczkowych na TwojaPierwszaPożyczka.pl.

Artykuł partnera