Ostatnie tygodnie przynoszą rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19 – chorobę, którą wywołuje koronawirus SARS-CoV-2. Jak podaje WHO na dzień 8 marca lokalną transmisją koronawirusa dotkniętych było już prawie 30 krajów Europy. Aby powstrzymać dalsze rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2 decyzją premiera rządu wprowadzono kontrole sanitarne na polskich granicach.

Koronawirus aktualności

W ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba przypadków zachorowań na COVID-19 poza Chinami wzrosła trzynastokrotnie. Na całym świecie potwierdzono dotychczas 121 000 zakażeń koronawirusem, zmarło 4369 osób. Wybuch epidemii koronawirusa został nazwany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) pandemią. Oznacza to, że choroba rozwija się w różnych środowiskach, na dużym obszarze w tym samym czasie. W Polsce dziś potwierdzono 44 przypadki koronawirusa i przewiduje się, że liczba ta stale będzie rosła.

Kontrole sanitarne na granicy

Z uwagi na aktualną sytuację epidemiologiczną w kraju w ostatnich dniach podjęto decyzję o wprowadzeniu kontroli sanitarnych na głównych przejściach granicznych. Działania te mają na celu zapobiegać niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Na stronie GIS umieszczono wzory formularzy lokalizacyjnych, które są wypełnianie przez kierowców i podróżnych. Dokumenty te mają ułatwiać służbom sanitarnym dotarcie do wszystkich osób w przypadku stwierdzenia ryzyka zarażenia ich wirusem.

Kontrole uruchomiono w pierwszej kolejności na zachodniej granicy kraju w odniesieniu do zbiorowego transportu drogowego. W kolejnych dniach kontrole były wprowadzane na pozostałe przejścia graniczne i inne formy transportu. Aktualnie na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą funkcjonuje 30 punktów kontroli sanitarnej. Natomiast na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą kontroli sanitarnej poddawane są wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski. Kontrola polega w pierwszej kolejności na dokonaniu pomiaru temperatury u podróżnych przez służby medyczne. Kolejnym krokiem jest odebranie przez funkcjonariuszy straży granicznej kart lokalizacyjnych i ich weryfikacja z dokumentem tożsamości. Karta kierowcy pojazdu dodatkowo zawiera informacje o numerze rejestracyjnym pojazdu i trasie przejazdu.

Główny Inspektor Sanitarny zwraca się z prośbą do wszystkich pasażerów o rzetelne wypełnianie formularzy a przewoźników o wcześniejsze udostępnianie druków, tak by kontrole przebiegały sprawnie i szybko.

KARTA PASAŻERA

KARTA KIEROWCY

 Źródło: GIS, Straż Graniczna