Każdy bank udzielając kredytu na mieszkanie, wymaga, by było ono ubezpieczone. Tego typu rozwiązania są już standardem. Jednak, dlaczego instytucje finansowe stawiają takie wymogi? Jak kupić polisę z cesją na bank? Podpowiadamy jak to zrobić.
Ubezpieczenie mieszkania a cesja na bank
Warto zacząć od tego, co kryje się pod pojęciem cesji. Termin ten oznacza przeniesienie prawa do odszkodowania na bank. Standardowo zawiera się ją przy podpisywaniu umowy z ubezpieczycielem, w sytuacji, gdy mieszkanie lub dom jest kredytowany. Wówczas też musimy podpisać dodatkowy dokument, którym jest właśnie cesja, czyli załącznik upoważniający bank do odszkodowania w całości lub części w ramach warunków określonych w OWU.
W praktyce oznacza to, że do momentu spłaty kredytu nie jesteśmy jedynymi właścicielami nieruchomości. Kredytodawca zabezpiecza się w ten sposób na wypadek, gdyby nieruchomość, na której ciąży hipoteka, uległa zniszczeniu.
Ubezpieczenie mieszkania – jak ustanowić cesję na bank?
Chociaż ustanowienie cesji na rzecz banku może brzmieć nieco skomplikowanie, jest to standardowa procedura. Jedyne, co musimy zrobić to poinformować swojego ubezpieczyciela o konieczności zawarcia cesji np. przedstawiając dokument potwierdzający zawarcie kredytu. Na podstawie np. decyzji kredytowej do ubezpieczenia zostanie dołączony bank. Co ważne, za zgodą placówki bankowej można cesję również anulować, np. kiedy spłacimy kredyt w całości.
Cesja na bank – po co ją zawierać?
Banki wymagają tego, by kredytowane mieszkania były ubezpieczone. Wynika to z obawy o poniesienie strat. Warto zwrócić uwagę na to, że instytucje te zazwyczaj godzą się na podstawowe ubezpieczenia, których kwota nie jest bardzo wysoka. Często też możemy otrzymać wymogi odnośnie warunków umowy, jaką powinniśmy zawrzeć. Bank wówczas wskaże nam, co konkretnie powinno być ubezpieczone i na jakie okoliczności. Najprawdopodobniej będziemy musieli ubezpieczyć mury i elementy stałe, w tym między innymi dach, ściany, drzwi, okna, tynki, powłoki malarskie, tapety, okładziny podłóg czy zabudowany sprzęt AGD.
Możemy się również spotkać z tym, że bank zaproponuje nam konkretną ofertę ubezpieczyciela, z jakim współpracuje. Doświadczenie pokazuje, że jest to dość częsta praktyka. Ale nie każdy wie, że mamy możliwość zmiany polisy. Jedyne, co musimy wówczas zrobić, to przedstawić stosowne dokumenty w banku na dowód, że ubezpieczenie zostało przez nas zawarte.
Co w praktyce daje nam cesja? W przypadku wystąpienia niespodziewanych szkód, takich jak zalanie, pożar, kradzież, włamanie, na jej mocy bankowi przysługuje ustalone świadczenie. Jego suma będzie proporcjonalna do tego, ile wynosi zadłużenie. Jeśli szkoda będzie, więc niewielka, to my możemy otrzymać środki na jej naprawę, np. wymianę instalacji czy odmalowanie ścian.
Pamiętajmy jednak, że to my ostatecznie decydujemy o zakresie ubezpieczenia. Cesja ubezpieczenia obejmuje całą polisę, a więc również szkody, których ubezpieczenia nie wymaga bank, a które w skład takiej umowy wchodzą.
Ubezpieczenie mieszkania z cesją na rzecz banku – jak wybrać?
Ubezpieczenie mieszkania, które wybierzemy z zamiarem zawarcia cesji, nie będzie różniło się od tego, które zawieralibyśmy bez niej. Polisa ma, bowiem chronić nasze mieszkanie przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń. Więc oprócz konieczności dołączenia jednego dokumentu potwierdzającego zawarcie kredytu nie będziemy musieli robić nic więcej.
Dostępne na rynku oferty umożliwiają zazwyczaj wypłatę środków w razie pożaru, zalania, przepięcia, stłuczenia czy kradzieży z włamaniem. Ponadto np. w Nationale-Nederlanden mamy możliwość rozszerzania umowy o dodatkowe pakiety, dzięki którym otrzymamy wsparcie fachowców po szkodzie. Ubezpieczyciel oferuje pomoc np. hydraulika, elektryka, szklarza w ramach usługi Asystent domu 24h. Co więcej, możemy też ubezpieczyć od kradzieży i rabunku nie tylko wszelkie przedmioty, które znajdują się w domu, ale również te, które zabieramy ze sobą, wychodząc.
Chociaż pojęcie cesji może brzmieć dla wielu z nas zagadkowo, nie jest to niestandardowa procedura. Spotka się z nią każdy z nas, decydując się na zakup mieszkania na kredyt. I mimo tego, że zawarcie polisy z cesją na rzecz banku nie jest trudne warto pochylić się nad tą kwestią i wybrać odpowiednie ubezpieczenie. Wówczas zarówno bank, jak i my sami zyskamy pewność, że nasze interesy są odpowiednio chronione.
Źródło: Nationale-Nederlanden