Bez wątpienia mieszkanie stanowi najbardziej wartościowy element naszego majątku. Dlatego warto je ubezpieczyć. Jednak na co zwrócić uwagę decydując się na ubezpieczenie mieszkania? Jak dopasować polisę do własnych potrzeb? Sprawdź poniżej.
Na rynku ubezpieczeń możemy znaleźć dwa warianty polis mieszkaniowych – tzw. All Risk oraz ryzyka nazwane. Czym różnią się tego typu umowy? W przypadku polis All Risk (od wszystkich ryzyk) ochroną ubezpieczeniową objęte są wszystkie zdarzenia losowe, które nie zostały wymienione w wyłączeniach zamieszczonych w OWU danej polisy. Opcja ta zabezpiecza nas kompleksowo w wielu sytuacjach, których niekiedy nie jesteśmy w stanie nawet sobie wyobrazić.
Z kolei ubezpieczenie od ryzyk nazwanych chroni nas jedynie na wypadek zdarzeń, które zostały ściśle sprecyzowane w OWU. Składka wówczas jest z reguły niższa, jednak wynika to z węższego zakresu ochrony. Zazwyczaj tego typu umowa obejmuje takie zdarzenia jak: powódź, pożar, uderzenie pioruna, huragan, grad, zalanie (wraz z deszczem nawalnym), upadek drzew i masztów oraz osuwanie się ziemi.
Zazwyczaj podstawowa wersja polisy mieszkaniowej obejmuje niezależnie od wariantu obejmuje z reguły samą nieruchomość oraz jej stałe elementy (wszystko co jest wbudowane na stałe, np. drzwi, okna, podłogi, czy meble w zabudowie). Z opcji tej najchętniej korzystają osoby ubezpieczające mieszkanie pod cesję w banku. W przypadku ubezpieczenia dla siebie warto jednak odpowiednio rozszerzyć zakres polisy, tak by była ona dopasowana do naszych aktualnych potrzeb. W tym celu można objąć ochroną mienie ruchome (w zakresie identycznym jak wariant polisy). Dzięki temu rozszerzeniu zabezpieczymy wszystko co znajduje się akurat w mieszkaniu.
Z pewnością dobrze dobrane dodatki sprawią, że polisa będzie stanowiła kompleksową ochronę danego mieszkania. Na przykład w TUZ umowę można rozszerzyć o:
Praktyka pokazuje, że wiele osób decydując się na zakup polisy na pierwszym miejscu stawia cenę. Jednak warto kierować się przede wszystkim zakresem ochrony. Nie zapominajmy też, że zawarcie umowy powinno poprzedzić również zapoznanie się z OWU, ponieważ podpisując dokument potwierdzamy, że przeczytaliśmy Ogólne Warunki Ubezpieczenia i je akceptujemy. To tam znajdziemy wyłączenia danej polisy, czyli zdarzenia, które nie są objęte ochroną. OWU wyjaśnia również precyzyjnie wszystkie pojęcia, których własna interpretacja może okazać się mylna.
Decydując się na ubezpieczenie mieszkania warto również zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia, czyli kwotę na jaką ubezpieczamy dane ryzyko. Powinna ona w stu procentach rekompensować straty powstałe w wyniku ewentualnego zdarzenia. W przeciwnym razie mamy do czynienia z tzw. niedoubezpieczeniem, które może być problematyczne w razie szkody. I uwaga! Wznawiając polisę na kolejny rok powinniśmy uaktualnić sumy ubezpieczenia, ponieważ przepisywanie tych samych kwot jest w wielu przypadkach błędem. Wynika to z rosnącej inflacji, wzrostu cen mieszkań oraz ewentualnych remontów (lub dokupieniu dodatkowych sprzętów) na przestrzeni ostatniego roku.
Nie zapominajmy również o tym, że ubezpieczenie mieszkania powinno być dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwań. W tym celu warto skorzystać z oferty dobrego i sprawdzonego ubezpieczyciela.
Źródło: TUZ Ubezpieczenia
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…