Agent ubezpieczeniowy nie tylko musi zadbać o najlepsze produkty ochronne swoich klientów, ale także musi pamiętać o swoim obowiązkowym ubezpieczeniu. Z takiego rozwiązania muszą skorzystać agenci, którzy wykonują czynności agencyjne na rzecz więcej niż jednego zakładu ubezpieczeń w zakresie tego samego działu ubezpieczeń. Przypominamy również, że agent, który pracuje na rzecz jednego ubezpieczyciela chroni dane Towarzystwo Ubezpieczeniowe.
Obowiązki multiagenta
Każdy agent, który nie zawarł obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania czynności agencyjnych, musi wnieść opłatę na rzecz budżetu państwa za każdy rok kalendarzowy pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej. Oczywiście agent nawet po wniesieniu opłaty nie jest zwolniony z obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC.
Ile wynoszą kary?
Wysokość kar jest uzależniona od czasu pozostawania agenta ubezpieczeniowego bez ochrony w każdym roku kalendarzowym. Ich wysokość to równowartość w złotych kwoty:
- 200 euro – do 3 dni
- 500 euro – od 3 do 14 dni
- 1000 euro – powyżej 14 dni
Przypominamy, że odpowiednie organy kontrolują spełnienie obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia.
Czy wysokość składki za obowiązkowe ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania czynności agencyjnych jest takie same we wszystkich firmach?
Okazuje się, że nie. Na wysokość składki wpływa m.in.:
- Liczba OFWCA
- Jakie ubezpieczenia są oferowane przez agenta? (Dział I, Dział II)
- Jaki był przychód z tytułu wykonywania działalności agencyjnej?
- Pod uwagę brany może być ewentualnie przebieg szkodowości
Ostatnie wprowadzone zmiany na rynku ubezpieczeniowym i zwiększenie kompetencji i odpowiedzialności agenta sprawiły, że wiele osób w branży oczekiwało znaczących podwyżek za tzw. Ubezpieczenie OC multiagenta. Obecnie jednak nie odnotowano znaczących podwyżek co oznacza, że obecna cena za obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania czynności agencyjnych pozostaje na zbliżonym poziomie jak w latach poprzednich.