Największy polski ubezpieczyciel startuje z kampanią prewencyjną poświęconą profilaktyce onkologicznej. Ma ona zachęcać Polaków do dbania o zdrowie swoje i najbliższych. PZU przekaże także kilka tysięcy zaproszeń na Roczny Bilans Zdrowia. Patronat honorowy nad inicjatywą objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna oraz Narodowy Instytut Onkologii. 

Nowa kampania PZU 

Z raportu Mapy Ryzyka Polaków, czyli rankingu naszych najistotniejszych trosk i obaw, wynika, że w TOP10 miejsce 3. zajmuje lęk przed zachorowaniem najbliższej osoby na ciężką chorobę, a miejsce 4. strach przed nowotworem. Okazuje się, że mimo tych obaw Polacy nie badają się. PZU chce to zmienić i startuje właśnie z nową kampanią, której hasło brzmi „Nie gadaj, tylko się zbadaj!”. 

– Jako społeczeństwo chętnie rozmawiamy na tematy związane ze zdrowiem, ale badania profilaktyczne nie leżą w naszej naturze, z łatwością spychamy je na koniec listy priorytetów. W większości przypadków blokerem jest strach, bo choć o chorobach nowotworowych wiele się słyszy i mówi, to wciąż dużo jest w tym temacie niepewności i znaków zapytania. Dzięki kampanii „Nie gadaj, tylko się zbadaj!” chcemy odczarować onkologię i pokazać, że wczesne wykrycie choroby daje większe szanse na wyleczenie. Jako ubezpieczyciel na co dzień troszczymy się o zdrowie i życie milionów Polaków, dbamy o to, aby jak najdłużej cieszyli się dobrą formą i świetnym samopoczuciem. Dlatego wspólnie z naszymi partnerami merytorycznymi – Ministerstwem Zdrowia, Narodowym Instytutem Onkologii i PZU Zdrowie, będziemy prowadzić szeroką edukację w zakresie profilaktyki onkologicznej, tak, aby zwiększać świadomość społeczną w tym obszarze i przekonać Polaków, że nie warto się bać – mówi Marta Strzyżewska, dyrektor zarządzająca ds. marketingu i zaangażowań społecznych w PZU. 

Istotna profilaktyka zdrowotna 

Raport na temat sytuacji zdrowotnej ludności Polski i jej uwarunkowań, zrealizowany przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Instytutu Zdrowia Publicznego wskazuje, że niskie uczestnictwo w badaniach przesiewowych w Polsce związane jest raczej z postawami i przekonaniami na temat badań oraz poziomem wiedzy na ich temat, a nie wydolnością systemu czy brakiem dostępu do badań. 

– Żyjemy w pośpiechu, zabiegani, zmęczeni i zestresowani. Często brakuje nam motywacji, czasu lub odwagi, aby wykonać badania profilaktyczne. Wciąż w przestrzeni publicznej za mało słyszymy o ludziach, którzy wygrali walkę z rakiem, a za często o tych, którzy ją przegrali. To buduje atmosferę strachu wokół onkologii, a przecież to dziedzina medycyny, która mimo wyzwań, jest pełna nadziei, gdzie każda historia leczenia jest opowieścią o sile, determinacji i drodze ku nowemu spojrzeniu na życie. Ogromny postęp w terapii nowotworów oznacza w praktyce, że bardzo wiele osób – nawet w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej – może żyć przez wiele lat. Trzeba tylko w porę wykryć chorobę i tu ważna jest profilaktyka – to tylko tyle i aż tyle – mówi dr. hab. n. med. Beata Jagielska, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie – Państwowego Instytutu Badawczego. 

Bardzo dużą rolę w opiece zdrowotnej pacjentów odgrywają lekarze rodzinni w POZ. Dzięki temu, że zlecają odpowiednie badania z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, są w stanie ocenić ogólny stan zdrowia i, w razie potrzeby, rozszerzyć diagnostykę. Polki i Polacy mają również dostęp do wielu bezpłatnych badań przesiewowych, w tym tych niezbędnych w profilaktyce wtórnej chorób nowotworowych. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy na stronie programu Ministerstwa Zdrowia www.planujedlugiezycie.pl

Zaproszenia na Roczny Bilans Zdrowia 

By zachęcić Polki i Polaków do rozmów z lekarzami oraz do profilaktyki zdrowotnej, ubezpieczyciel przekaże kilka tysięcy zaproszeń na Roczny Bilans Zdrowia, czyli stacjonarne konsultacje z lekarzem internistą. Odbywają się one w wybranych placówkach medycznych PZU Zdrowie pozwalają między innymi na przeprowadzenie wywiadu chorobowego oraz badanie fizykalne, ustalenie czy pacjent narażony jest na czynniki ryzyka chorób cywilizacyjnych. Podczas konsultacji przekazywane są również zalecenia co do zdrowego stylu życia i profilaktyki i, w razie potrzeby lekarze wystawią skierowania na dalsze badania. Co istotne, aby skorzystać z bilansu, nie trzeba mieć aktywnego pakietu opieki medycznej w PZU Zdrowie

– Dzięki synergii podmiotów Grupy PZU i infrastruktury medycznej PZU Zdrowie, możemy wspierać profilaktykę realizowaną na co dzień przez lekarzy rodzinnych. Roczny Bilans Zdrowia to zestaw badań, który pozwala na ocenę zdrowia pacjenta, między innymi pod kątem profilaktyki onkologicznej. Mam nadzieję, że ta rutynowa kontrola będzie dla zdecydowanej większości pacjentów potwierdzeniem świetnej formy. Natomiast te osoby, których wyniki badań będą wskazywały na objawy choroby, otrzymają dalsze zalecenia. Zależy nam na tym, aby każdy kto korzysta z usług medycznych PZU Zdrowie czuł się bezpiecznie – mówi dr n. med. Igor Radziewicz-Winnicki, prezes zarządu PZU Zdrowie. 

Warto przypomnieć, że Grupa PZU z wielkim zaangażowaniem realizuje projekty, które edukują i wnoszą pozytywne wartości w obszarze promocji i profilaktyki chorób. 

Źródło: PZU SA