Ubezpieczenie NNW może stanowić cenne wsparcie finansowe dla osoby, która została poszkodowana w wypadku komunikacyjnym. Produkt ten zapewnia świadczenie pieniężne, które może być przeznaczone na dowolny cel np. na pokrycie kosztów związanych z leczeniem. Czy jednak NNW komunikacyjne jest obowiązkowe?
NNW komunikacyjne – czy jest obowiązkowe?
Niektórzy z nas mogą zastanawiać się czy ubezpieczenie komunikacyjne NNW jest obowiązkowe. Dlatego warto wyjaśnić, że produkt ten należy do grupy ubezpieczeń dobrowolnych. I pomimo tego, że ubezpieczenie to bardzo często proponowane jest nam jako uzupełnienie oferty obowiązkowego ubezpieczenia OC nie jesteśmy zobligowani do zakupu tego typu ochrony. Z pewnością jednak NNW może okazać się niezwykle pomocne w przypadku nieszczęśliwego wypadku komunikacyjnego. Tym bardziej, że produkt ten wiąże się z niewysokim kosztem składki a chroni kierowcę oraz pasażerów samochodu. Co ważne, nawet wówczas jeśli to on ponosi winę za kolizję drogową. Pamiętajmy o tym, że szczegółowe informacje na temat warunków związanych z wypłatą odszkodowania z tytułu NNW znajdziemy zawsze w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
Dodatek do ubezpieczenia OC
Jak już wspominaliśmy NNW jest zazwyczaj dołączane do oferty ubezpieczenia OC. Nie zapominajmy także o tym, że ważna polisa OC jest warunkiem niezbędnym dla dopuszczenia samochodu do ruchu. A konsekwencje jazdy bez ważnego OC mogą być dla nas bardzo dotkliwe. Co ważne, ubezpieczenie OC pokrywa jedynie koszty związane ze szkodami powstałymi u osób trzecich podczas spowodowanego przez nas wypadku. W praktyce oznacza to, że umowa nie obejmuje ochroną ani naszego samochodu, ani nas. Dlatego, jeśli chcemy zyskać zabezpieczenie finansowe, np. na wypadek zdarzenia, po którym będziemy musieli dochodzić do zdrowia, warto rozszerzyć zakres ubezpieczenia właśnie o NNW.
Co obejmuje NNW?
Przykładowo polisa NNW dostępna w ofercie LINK4, którą można wykupić razem z pakietem OC lub OC/AC, zapewnia wsparcie finansowe w przypadku powstania uszczerbku na zdrowiu osób uczestniczących w zdarzeniu, które znajdowały się w ubezpieczonym samochodzie.
Ubezpieczenie działa na całym świecie, zatem nie ma znaczenia to czy wypadek zdarzył się w Polsce, czy podczas podróży za granicą.
NNW wypłacane jest zazwyczaj:
- w razie urazu, który jest następstwem wypadku komunikacyjnego,
- rodzinie osoby, która zginęła w wypadku komunikacyjnym,
- w razie nieszczęśliwego wypadku powstałego przy wsiadaniu, wysiadaniu, postoju czy załadunku pojazdu objętego ubezpieczeniem.
Należy podkreślić, że przed zawarciem umowy NNW warto dowiedzieć się, kogo i w jakich sytuacjach będzie obejmować ubezpieczenie. Jak już wyżej wspominaliśmy wszystkie niezbędne informacje na temat produktu zawsze znajdziemy w OWU. Jednym z wyłączeń NNW są sytuacje, w których sprawca wypadku działał pod wpływem środków odurzających – alkoholu czy narkotyków. Ubezpieczenie nie zadziała również, jeżeli szkody wyrządzono celowo.
Co ważne, świadczenie wypłacone w ramach NNW można przeznaczyć np. na pokrycie kosztów leczenia, opłacenie wizyt w poradniach specjalistycznych, rehabilitację czy zakup specjalistycznego sprzętu medycznego. A jeśli w wyniku wypadku doszło do śmierci pasażera pojazdu, pieniądze z polisy mogą zostać wypłacone bliskim tej osoby.
Źródło: LINK4