Polisa inwestycyjna

Od 1 lutego funkcjonuje podatek od aktywów niektórych instytucji finansowych. Nowy przepis wzbudził zainteresowanie Komisji Europejskiej, która obecnie sprawdza, czy ustawa wprowadzająca daninę była na pewno zgodna z unijnymi regułami.

 

Nowe regulacje, które weszły z początkiem lutego przewidują, że objęte opodatkowaniem podmioty płacą 0,0366% miesięcznie (0,44% rocznie) nadwyżki sumy wartości aktywów podatnika, która wynika z zestawienia obrotów i sald w rozumieniu ustawy o rachunkowości ponad określoną kwotę. W przypadku firm ubezpieczeniowych oraz reasekuracyjnych próg ten wynosi 2 mld zł. Z podatku bankowego został zwolniony Bank Gospodarstwa Krajowego oraz ewentualnie inne banki państwowe, które mogą powstać w przyszłości.

 

Jak wynika z informacji PAP, Komisja Europejska sprawdza, czy zapisy takie nie stanowią zakazanej przez Wspólnotę formy pomocy publicznej. Chodzi tu o nierówne traktowanie podmiotów na rynku. Zwolnienie podatkowe czy zmniejszenie wymiaru podatku może być uznane przez Komisję Europejską za sprzeczne z regułami Unii. Służby prasowe Komisji poinformowały PAP, że na pierwszy rzut oka wydaje się, że podatek bankowy jest podatkiem bezpośrednim, który nie wprowadza dyskryminacji między polskimi i unijnymi przedsiębiorstwami. Źródło agencji przekazało również, że: „w tej chwili nie możemy przesądzić, czy będzie postępowanie dochodzeniowe w tej sprawie”. W obecnej chwili do Komisji nie wpłynęła żadna skarga na przyjęte przez Sejm przepisy. 

 

Źródło: www.pap.pl