Wjechanie rowerem w samochód sąsiada może skończyć się uszkodzeniem lusterka czy porysowaną karoserią. W takiej sytuacji może nam pomóc ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Jak działa polisa? I dlaczego warto zadbać o tego typu ochronę ubezpieczeniową?
Jak działa OC w życiu prywatnym?
Zazwyczaj w kontekście ubezpieczeń myślimy o produktach, które chronią nas tylko wówczas, gdy jesteśmy poszkodowani. W takiej sytuacji dostajemy odszkodowanie i niezbędną pomoc. Jednak warto wiedzieć, że ubezpieczenia pomagają także w zdarzeniach powstałych z naszej winy. Zalanie mieszkania sąsiada, uszkodzenie czyjegoś ogrodzenia lub niedopilnowanie psa to tylko niektóre sytuacje, w których zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności. To wynika z zasad kodeksu cywilnego – za szkody, które się komuś wyrządziło, trzeba zapłacić bądź je naprawić. Jednak sięganie do własnych finansów jest mało przyjemne – ubezpieczenie rozwiąże ten problem.
Jak wybrać ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?
OC w życiu prywatnym najłatwiej wybrać wraz z ubezpieczeniem mieszkania. Kluczem do sukcesu, a raczej pełnej ochrony, jest wybór odpowiedniej sumy ubezpieczenia. Nie może to być najniższa możliwa kwota, żeby składka była jak najmniejsza. W wyborze odpowiedniej polisy z pewnością pomoże nam agent ubezpieczeniowy. Trzeba oszacować ryzyko. Czy instalacja hydrauliczna jest w pełni sprawna, kiedy był przegląd? Czy pod nami przypadkiem nie ma jakiejś firmy, apteki, serwerowni. Zalanie z naszej winy takiego lokalu to ogromne koszty. O tego typu ochronie należy również pomyśleć, gdy mamy psa, który lubi używać zębów – w razie strat to my, jako właściciele będziemy ponosili odpowiedzialność.
Odpowiedzialność cywilna nastolatka
Dosyć często można spotkać się z pytaniami odnośnie tego, czy najmłodsi ponoszą odpowiedzialność za swoje czyny. Warto wiedzieć, że po skończeniu 13 lat dziecko może już prawnie ponosić odpowiedzialność finansową za wyrządzone przez siebie szkody. A w przypadku trafienia sprawy do sądu, z pewnością zobowiąże on rodziców lub opiekuna do naprawienia szkody. Jeśli w grę wchodzą naprawdę duże pieniądze, ubezpieczenie OC rodziców może nie wystarczyć. Być może będą mogli zapłacić za szkody z własnej kieszeni. Może być też tak, że dziecko samo odpowie za szkody, z własnego majątku.
Źródło: nawypadekgdy.pl