Statystyki wskazują, że wydatki na prywatną opiekę zdrowotną rosną z każdym rokiem. Tylko w 2020 roku Polacy wydali na prywatne leczenie 44,2 mld zł, czyli o 2,5 mld złotych niż rok wcześniej. Jednak otwarty dostęp do rynku usług medycznych można zyskać dzięki polisie TeleRefundacyjnej oferowanej przez TU Zdrowie.

Problem z dostępnością lekarzy

Dane GUS pokazują, że kwoty przeznaczane na prywatną opiekę zdrowotną rosną z każdym rokiem. Tylko w 2020 roku Polacy wydali na prywatne leczenie 44,2 mld zł, czyli o 2,5 mld złotych niż rok wcześniej1. Jak wiadomo na problemy z dostępem do publicznej opieki zdrowotnej nakłada się wiele czynników – począwszy od niedofinansowania systemu publicznego, poprzez wydłużające się kolejki spowodowane pandemią, po niedobór kadry medycznej i migracje lekarzy z mniejszych miejscowości do dużych ośrodków miejskich. 

– Problem z dostępnością lekarzy dotyczy już nie tylko publicznej, ale także prywatnej opieki zdrowotnej. Placówkom oferującym usługi komercyjne coraz trudniej jest nadążyć za standardami dostępności określonymi w umowach z klientami. W takiej sytuacji ratunkiem dla pacjenta jest polisa TeleRefundacyjna, której użytkownik sam umawia się z wybranym lekarzem w dogodnym terminie i dowolnym miejscu w Polsce, a następnie otrzymuje refundację poniesionych kosztów – mówi Dariusz Grądziel, Dyrektor Sprzedaży TU Zdrowie.

Najlepsze ubezpieczenia zdrowotne

Doświadczenie pokazuje, że najlepsze ubezpieczenia zdrowotne otwierają pacjentom dostęp do całego rynku usług medycznych. To ubezpieczony decyduje, jakiego lekarza wybierze i jaką kwotę jest w stanie wydać na wizytę. Jak możemy przeczytać, umowa ubezpieczenia zdrowotnego w TU Zdrowie standardowo zapewnia refundację kosztów wizyty u dowolnego lekarza w wysokości uzależnionej od warunków umowy – może wynosić nawet 100% wartości zrealizowanych usług. Ponadto rozwiązanie oferowane przez ubezpieczyciela skonstruowane jest w taki sposób, że ubezpieczony może skorzystać w tym modelu z każdej usługi objętej zakresem ubezpieczenia, czyli również m.in. badań diagnostycznych, zabiegów, wizyt domowych, szczepień ochronnych, rehabilitacji, a także usług stomatologicznych.

Ubezpieczony może skorzystać z refundacji bez konieczności wcześniejszego informowania TU Zdrowie o takim zamiarze. Wystarczy, że wypełni elektroniczny wniosek w Panelu Ubezpieczonego lub aplikacji mobilnej i dołączy skan albo zdjęcie rachunku. TU Zdrowie błyskawicznie rozpatrzy taki wniosek i dokona wypłaty należnego świadczenia na konto ubezpieczonego. Dziś ten proces zajmuje nam średnio 4 dni – dodaje Dariusz Grądziel.

Z obserwacji ekspertów ubezpieczyciela wynika, że na polisy umożliwiające refundację usług medycznych decyduje się coraz więcej pracodawców zarówno w wielkich miastach, jak i mniejszych miejscowościach. Wszystko wskazuje, że interesują się nimi już nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale także niewielkie firmy zatrudniające po kilkunastu pracowników, które wcześniej nie miały benefitu w postaci opieki medycznej.

– Skala zapytań o polisy dla pracowników jest obecnie ogromna, a wynika to z faktu, że w dobie pandemii pracodawcy dostrzegli potrzebę zapewnienia leczenia swoim pracownikom. Z naszych obserwacji wynika, że pomimo kryzysu finansowego z jakimi zmagało się wiele firm, żadna z nich nie zrezygnowała z benefitu w postaci opieki medycznej, a wiele z nich poszukuje szerszego zakresu ubezpieczenia lub rozwiązań dających lepszą jakość. Dziś już bardzo wielu pracodawców jest w pełni świadomych tego, że jeśli odpowiednio nie zadbają o zdrowie swoich pracowników, to za rok, trzy, pięć lat, czyli „za chwilę” mogą stanąć w obliczu zagrożenia stabilności funkcjonowania swoich przedsiębiorstw, ponieważ zabraknie „rąk do pracy”, a wydajność pozostałych może spaść z powodu złego stanu zdrowia – mówi Dariusz Grądziel.

H2 Polisa TeleRefundacyjna

Polisa TeleRefundacyjna, poza modelem refundacji umożliwia także ubezpieczonym skorzystanie z bezpłatnych konsultacji telemedycznych organizowanych przez TU Zdrowie. Odbywają się one w ciągu maksymalnie kilku godzin od zgłoszenia. Ubezpieczyciel zapewnia, że usługę taką można zamówić on-line w bardzo łatwy sposób, korzystając ze wspomnianych narzędzi – Panelu Ubezpieczonego lub aplikacji mobilnej.

1 https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/zdrowie/zdrowie/wydatki-na-ochrone-zdrowia-w-latach-2018-2020,27,1.html

Źródło: TU Zdrowie