W obliczy aktualnej sytuacji w kraju, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przypomina, że w uzasadnionych przypadkach może umorzyć opłatę w całości lub w części albo udzielić ulgi w jej spłacie. Rozwiązanie tego typu jest możliwe w przypadkach związanych z wyjątkowo trudną sytuacją materialną lub życiową, spowodowaną np. takim żywiołem, jakim jest powódź.
Opłata za brak OC a powódź
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przypomniał, że w uzasadnionych przypadkach może umorzyć karę za brak OC w całości lub w części albo udzielić ulgi w jej spłacie. Kiedy takie rozwiązanie jest możliwe? Jeśli ktoś ma sprawę związaną z opłatą za brak OC w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym (w trybie dobrowolnym lub egzekucyjnym) oraz jest osobą poszkodowaną wskutek powodzi (warunek łączny), może zwrócić się do Funduszu o umorzenie opłaty lub ulgę w spłacie. Taką wiadomość można wysłać pocztą elektroniczną (również pocztą tradycyjną lub przez konto w portalu UFG.pl). Ważne! Należy podać przynajmniej dwie z tych informacji:
- numer sprawy,
- numer rejestracyjny pojazdu,
- imię i nazwisko oraz PESEL osoby, której dotyczy sprawa opłaty za brak OC.
Co istotne, osoby które utraciły dokumentację związaną z ubezpieczeniem OC dane ubezpieczyciela, który wystawił polisę dla danego pojazdu (nazwa i adres ubezpieczyciela oraz numer polisy) mogą bezpłatnie sprawdzić na stronie UFG.pl. Wystarczy wpisać w formularz numer rejestracyjny pojazdu albo numer VIN.
Wniosek o umorzenie lub udzielenie ulgi w opłacie za brak OC
Jak już wyżej wspomniano, ze względu na wyjątkowo trudną sytuację materialną, majątkową lub życiową można złożyć wniosek o umorzenie lub udzielenie ulgi w spłacie kary za brak OC. Na stronie Funduszu dostępny jest gotowy wzór pisma, ale znacznie wygodniejszą formą kontaktu jest przesłanie wszelkich dokumentów po zalogowaniu się do swojego konta w portalu UFG. Doświadczenie pokazuje, że wybierając taką formę przesłania wniosku odpowiedź możemy otrzymać już następnego dnia roboczego (umieszona będzie ona na naszym koncie, powiadomienie otrzymamy też na podany wcześniej adres e-mail).
Konsekwencje jazdy bez OC
Przypominamy, że w myśl przepisów, każdy posiadacz pojazdu mechanicznego zobowiązany jest do zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tego pojazdu. Warto zdawać sobie sprawę z roli, jaką pełni polisa OC. Ubezpieczenie to w razie szkody chroni obie strony uczestniczące w zdarzeniu – poszkodowanemu zapewnia rekompensatę finansową za wyrządzone szkody, a ubezpieczonemu ochronę majątku.
Nie zapominajmy, że prowadzenie pojazdu bez ważnego ubezpieczenia może nieść ze sobą ogromne konsekwencje finansowe – brak OC to nie tylko opłata nakładana przez UFG czy mandat od policji, ale także konieczność pokrycia kosztów zdarzenia drogowego, które w przypadku znacznych uszkodzeń mienia i obrażeń ciała poszkodowanego, mogą być bardzo duże.
Źródło: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny