Dane pokazują, że w ciągu ostatnich 5 lat 36% odszkodowań wypłaconych firmom przez ubezpieczycieli dotyczyło strat spowodowanych przez pożary i zjawiska pogodowe. Niestety 80% firm, które nie posiadały odpowiedniego ubezpieczenia musiało zakończyć działalność po zdarzeniach powodujących długotrwały przestój.
Z raportu Allianz Claims Review 2022 wynika, że aż 21% odszkodowań wypłacanych z polis kupowanych przez firmy pochłania likwidacja szkód spowodowanych przez pożary. Z kolei 15% stanowią szkody wyrządzone przez różnego rodzaju katastrofy naturalne, jak deszcze nawalne, huragany, powodzie itp. Jednak są to wartości średnie. W przypadku np. Włoch pożary pochłonęły 50% środków wypłaconych z ubezpieczeń, Niemiec 37%, a we Francji 34%.
– Te dane dobitnie pokazują, jak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie firmy przed skutkami pożarów i innych nieprzewidzianych zdarzeń. Zwłaszcza, że jak wynika ze statystyk Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, w zeszłym roku doszło do prawie 6 tys. pożarów obiektów użyteczności publicznej i firmowych. Ponadto sama likwidacja bezpośrednich szkód z pożaru czy zalania to tylko część strat. Ubezpieczając się, należy brać również pod uwagę przestój wywołany usuwaniem szkody i naprawami. A ten może być równie kosztowny lub nawet wyższy od odbudowy – mówi Wojciech Radyński, broker ubezpieczeniowy, Dyrektor Oddziału EIB SA we Wrocławiu.
Pożary obiektów użyteczności publicznej i firmowych w 2021 r. | |
Obiekty produkcyjne | 2 335 |
Obiekty użyteczności publicznej | 2 236 |
Obiekty magazynowe | 924 |
Hotele i pensjonaty | 410 |
Razem | 5 905 |
Dane statystyczne KG PSP [źródło: KG PSP, 21.09.2022 r.] |
Ochrona ubezpieczeniowa majątku firmy to indywidualna sprawa. Dlatego warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Podstawę stanowi oczywiście określenie ryzyk związanych ze specyfiką działalności, lokalizacją, typem obiektów, maszyn i urządzeń, które mają być przedmiotem ubezpieczenia. Mimo to jest parę generalnych zasad, o których nie wolno zapominać niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności. Są to:
– Ten ostatni element, ubezpieczenie przerw w działalności, ma obecnie duże znaczenie, ponieważ z powodu braków materiałowych i wydłużonych łańcuchów dostaw czas przywrócenia zakładu do działalności po szkodzie może być znacznie wydłużony. Ograniczenia w łańcuchach dostaw stanowią też dodatkowy argument za ubezpieczeniem maszyn od awarii – nawet nieduża awaria kluczowej maszyny i niemożność jej szybkiego zastąpienia może pociągać za sobą długotrwały przestój, który nie będzie mógł być pokryty ubezpieczeniem bez rozszerzonego ubezpieczenia maszyn i urządzeń. Sytuacja na rynku co prawda ulega stopniowej poprawie, ale nie wróci ona jednak szybko do stanu z początku 2020 r. O ile korporacje i duże firmy, zwłaszcza te o strukturze wielooddziałowej, są w stanie samodzielnie przetrwać nawet dłuższy przestój w jednej z lokalizacji, to w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw może to poważnie zagrozić dalszemu ich istnieniu. Z naszych obserwacji wynika, że problem może dotyczyć nawet 80% firm, które dotknął długi przestój, a nie posiadały ubezpieczenia – dodaje Wojciech Radyński z EIB SA.
Istotne jest także to, by pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu i konserwacji mienia. Z pewnością części szkód dałoby się uniknąć lub je ograniczyć, zwiększając poziom zabezpieczeń (zabezpieczenia przeciwpożarowe, sensory). Pomimo to, że zazwyczaj wiąże się to z istotnym jednorazowym wydatkiem, ostatecznie może zaprocentować uniknięciem szkody oraz obniżeniem wysokości składki ubezpieczeniowej ze względu na spadek ryzyka. Szkoda stanowi zawsze problem, nawet taka, która da się w pełni pokryć z ubezpieczenia, stąd tak istotne są działania prewencyjne. A brak dbałości o budynki, maszyny i inne sprzęty może być powodem obniżenia wartości odszkodowania. Co więcej, w skrajnych przypadkach doprowadzić w ogóle do odmowy wypłaty. Dlatego tak ważne jest to, by ściśle trzymać się przepisów prawa oraz zaleceń wskazanych w umowie ubezpieczenia. Warto też wiedzieć, że w razie wątpliwości, czy podjęte środki ostrożności są wystarczające, można je skonsultować z ubezpieczycielem oraz specjalistami od oceny ryzyka, w tym brokerem.
Źródło: EIB SA.; media.brandscope.pl
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…
Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…
Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…