Prawo

Przegląd kominiarski a ubezpieczenie domu

Czy przegląd kominiarski jest obowiązkowy? Nie każdy z nas wie, że kwestie dotyczące częstotliwości tej czynności reguluje ustawa o prawie budowlanym i rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ile kosztuje dokonane przeglądu kominiarskiego i co zrobić, by uniknąć problemów z likwidacją szkody pożarowej? 

Przegląd kominiarski – czy jest obowiązkowy? 

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że spoczywa na nas obowiązek dokonywania przeglądów kominiarskich – i to niezależnie od tego czy mieszkamy w domu jednorodzinnym, czy w domu wielorodzinnym. I tak w przypadku domów jednorodzinnych ten obowiązek ciąży na właścicielu budynku, a w domach wielorodzinnych na zarządcy lub administratorze budynku. Na czym polega dokonanie tej czynności? To przede wszystkim sprawdzenie i czyszczenie przewodów kominowych, a także sprawdzenie drożności wentylacji. Przewody kominowe są sprawdzane w zakresie ich stanu technicznego i dokładnie czyszczone z zanieczyszczeń, jakie powstały podczas użytkowania pieca, który mamy zamontowany w domu lub budynku wielorodzinnym. Co istotne, w budynkach, gdzie ogrzewanie jest realizowane poprzez podpięcie do sieci ciepłowniczej, także należy dokonać przeglądu kominiarskiego. W takim przypadku sprawdza się wentylację, jaką mamy zainstalowaną np. w kuchni i łazience. Niewątpliwie skuteczność wentylacji ma kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Potwierdzeniem przeprowadzenia kontroli jest sporządzony z niej protokół. 

Jak często należy wykonywać przegląd kominiarski? 

To jak często należy dokonywać przeglądów kominiarskich reguluje ustawa o prawie budowlanym i rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Przepisy te wskazują, że musimy dokonywać sprawdzenia stanu instalacji gazowej i przewodów kominowych minimum raz w roku. Ustawa reguluje też częstotliwość czyszczenia przewodów dymnych i spalinowych. Dla palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym jest to minimum raz na kwartał, a dla palenisk opalanych paliwem gazowym i płynnym minimum raz na pół roku. Istotne jest to, że przegląd kominiarski musi wykonać ktoś, kto dysponuje do tego stosownymi uprawnieniami. Musi to być osoba posiadająca tytuł mistrza kominiarskiego, który jest nadawany przez Izbę Rzemieślniczą. Cena przeglądu aktualnie waha się w przedziale stu do stu pięćdziesięciu złotych, jeśli chodzi i średniej wielkości dom jednorodzinny. Jednak dla większych, wielorodzinnych budynków cena może być ustalona na podstawie powierzchni takich budynków. 

Brak przeglądu kominiarskiego a szkoda 

Warto zadbać o przegląd kominiarski przede wszystkim z uwagi na swoje bezpieczeństwo. Pamiętajmy także, że w przypadku zgłoszenia szkody pożarowej musimy potwierdzić przeprowadzenie tej czynności. Szczególnie, że w ogólnych warunkach ubezpieczenia poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych znajdziemy zapisy o obowiązku przeprowadzania przeglądów kominiarskich. Jeżeli w naszym domu wybuch pożar, mamy ubezpieczenie i zgłosimy szkodę, to wtedy na pewno do dokumentacji, jaką przedłożymy ubezpieczalni, będziemy musieli dołączyć protokół z przeglądu kominiarskiego. Niestety może się zdarzyć, że brak takiego dokumentu będzie przesłanką do tego, że otrzymamy odmowę wypłaty odszkodowania. Dlaczego? Ubezpieczyciel może uznać, że nie dopełniliśmy naszych obowiązków w zakresie konserwacji budynku. Co więcej, konsekwencje braku przeglądu mogą nas spotkać nie tylko przy szkodzie pożarowej. Za dokonania tej czynności możemy zostać ukarani mandatem w wysokości do pięciuset złotych przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. 

Źródło: WARTA 

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie na ferie? 

Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…

3 dni ago

Agro Pakiet od InterRisk – nie tylko ochrona majątku, ale także rolnika i jego bliskich 

Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…

3 dni ago

Dotowane ubezpieczenia upraw – kompleksowa ochrona dla rolników 

Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…

4 dni ago

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na energetykę 

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…

4 dni ago

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

6 dni ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

6 dni ago