PZU dołączył do Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”. W ten sposób ubezpieczyciel rozszerza współpracę z Fundacją Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Wspomniana inicjatywa pozwala na przekazanie zasad udzielania pierwszej pomocy nauczycielom, którzy następnie przekazują tę wiedzę dzieciom z klas I-III szkół podstawowych. 

Nauka czynności ratujących życie 

Od tego roku szkolnego, decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej program edukacji wczesnoszkolnej został uzupełniony o zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. W efekcie od września wszystkie dzieci w klasach I-III szkoły podstawowej uczą się czynności ratujących życie. Resort edukacji informację o wprowadzeniu powszechności nauki pierwszej pomocy ogłosił wspólnie z Fundacją Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, twórcą Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować” (RUR). Szkolenia w ramach RUR prowadzą instruktorzy Fundacji WOŚP z uprawnieniami American Heart Association. Z opublikowanych informacji wynika, że do programu przystąpiło już 31 794 nauczycieli i blisko 3 miliony dzieci z 12 907 szkół podstawowych, co stanowi ponad 90% wszystkich placówek w Polsce. 

– Partnerstwo w Programie Edukacyjnym „Ratujemy i Uczymy Ratować” to kolejna płaszczyzna współpracy PZU z Fundacją WOŚP. Jesteśmy dumni, że możemy wspierać tak ważną społecznie inicjatywę, dzięki której miliony dzieci i tysiące nauczycieli potrafią udzielić pierwszej pomocy. Potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa i troska o drugiego człowieka, to wartości, którymi kierujemy się w PZU, i które łączą nas z Fundacją Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – mówi Rafał Kałęcki, dyrektor Biura Prewencji w PZU. 

Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować” 

Program RUR wystartował w kwietniu 2006 roku i od tamtego momentu realizowany jest nieprzerwanie. Co istotne, udział w nim jest bezpłatny. Szkolenia dla kadry nauczycielskiej trwają jeden dzień i obejmują część praktyczną oraz teoretyczną – od sprawdzenia przytomności i oddechu przez wzywanie pomocy, ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej po resuscytację krążeniowo–oddechową i łańcuch przeżycia. Placówka, która przystąpi do programu, otrzymuje od WOŚP bezpłatne materiały dydaktyczne. Od tego roku jest to możliwe dzięki wsparciu PZU, który przeznaczył środki z funduszu prewencyjnego na zakup 5000 fantomów oraz 300 000 książek dla uczniów i nauczycieli. 

– Czym skorupka za młodu… Przecież wszyscy to znamy! Jest szansa, że dzieci nauczone pierwszej pomocy nie tylko pomogą poszkodowanemu, ale też nauczą nas, dorosłych, jak ratować zdrowie i życie ludzkie. Powszechna nauka, czyli ponad 14 tys. szkół podstawowych w całej Polsce, to ogromne przedsięwzięcie, które potrzebuje odpowiedzialnych i dobrych partnerów – mówi Jurek Owsiak, prezes zarządu Fundacji WOŚP. 

Edukacja i profilaktyka zdrowia 

Powyższe partnerstwo to kolejne już działania PZU, które dotyczą edukacji i profilaktyki zdrowia. Od października, w ramach kampanii prewencyjnej „Nie gadaj, tylko się zbadaj!”, ubezpieczyciel prowadzi szeroką edukację w zakresie profilaktyki onkologicznej. Stara się w ten sposób zwiększyć świadomość społeczną w zakresie profilaktyki zdrowotnej i oswoić lęk związany z wykonywaniem badań, szczególnie w kierunku chorób onkologicznych. Towarzystwo przekaże także kilka tysięcy zaproszeń na Roczny Bilans Zdrowia, czyli stacjonarne konsultacje z lekarzem internistą, odbywające się w wybranych placówkach medycznych PZU Zdrowie. Patronat honorowy nad inicjatywą objęła minister zdrowia Izabela Leszczyna oraz Narodowy Instytut Onkologii. 

Źródło: PZU SA