Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała we wtorek, że Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy dotyczącej ubezpieczeń. Jej celem jest między innymi podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach.
Ubezpieczenia obowiązkowe – nowe regulacje prawne
W komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wskazano, że przyjęty projekt dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt zakłada zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz rolników.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.
Zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC
Przyjęty projekt zakłada zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz ubezpieczeniu OC rolników. Podwyższone kwoty wyniosą odpowiednio:
- szkody na osobie – 29 876 400 zł w odniesieniu do jednego wypadku, bez względu na liczbę osób poszkodowanych,
- szkody majątkowe: 6 021 600 zł w odniesieniu do jednego wypadku, bez względu na liczbę osób poszkodowanych.
Czym jest suma gwarancyjna? W dużym skrócie można powiedzieć, że suma ta stanowi górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela. Warto podkreślić, że w przypadku ubezpieczeń dobrowolnych suma ubezpieczenia jest szczegółowo wskazana w umowie. Co istotne, ubezpieczyciel nie wypłaci większego odszkodowania niż kwota na jaką opiewa polisa. Z kolei obowiązkowe OC dla posiadaczy samochodów, górną granicę odpowiedzialności określa ustawa, a więc państwo.
Zmiany dla osób ubiegających się o odszkodowanie
W opublikowanym komunikacie wskazano także, że osoby poszkodowane będą mogły dochodzić odszkodowania z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych w miejscu ich zamieszkania lub siedziby, nawet jeśli ubezpieczyciel jest niewypłacalny. Te zadania zostały przypisane Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu.
Z kolei Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych będzie odpowiadać za wypłatę odszkodowań osobom poszkodowanym w wyniku zdarzeń, które zaistniały na terytorium innego państwa UE albo państwa trzeciego, w przypadku niewypłacalności ubezpieczyciela.
Wprowadzony zostanie także jednolity formularz zaświadczenia o historii roszczeń z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych dla wszystkich państw Unii Europejskiej.
Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Źródło: www.gov.pl