Nowe przepisy i konsekwencje związane z przekroczeniem prędkości o min. 50 km/h w obszarze zabudowanym w dalszym ciągu są bardzo często komentowane przez kierowców. Okazuje się, że Rzecznik Praw Obywatelskich chce wprowadzić zmiany. W tym artykule dowiesz się czego mają dokładnie dotyczyć.
 

Obecne przepisy
 
Od 18 maja 2015 roku obowiązuje przepis, który mówi, że każdy kierowca po przekroczeniu dowolnej prędkości w obszarze zabudowanym o min. 50 km/h straci prawo jazdy na trzy miesiące. Dokument zostanie zabrany przez policjanta bezpośrednio przy kontroli. Jeżeli ukarana osoba dalej będzie jeździć w czasie zakazu pojazdem to 3 miesięczny zakaz zostanie przedłużony do 6 miesięcy. Dalsze niezastosowanie się do zakazu sprawi, że prawo jazdy zostanie całkowicie zabrane. Kierowca chcąc odzyskać uprawnienia będzie musiał ponownie zdać egzamin.
 
Zmiany
 
Rzecznik Praw Obywatelskich chce uporządkować przepisy dotyczące kar administracyjnych. Jedną z nich jest właśnie odebranie prawa jazdy. W obecnych przepisach kierowca ponosi dwie kary na raz. Mamy tutaj do czynienia ze skutkiem karnym i karą administracyjną. Zmiany mają sprawić, że za jeden czyn nie będą nakładane dwie kary.
 
Co grozi za przekroczenie prędkości o m.in. 50 km/h w obszarze zabudowanym? Po za utratą prawa jazdy trzeba liczyć się mandatem w wysokości 400-500 zł oraz 10 punktami karnymi.
 
Źródło: www.motofakty.pl