klawiatura komputerowa

Masz dość ciągłego klikania myszką i przełączania się między oknami? Musisz coś skopiować, wkleić i zrobić print screen? Skróty klawiaturowe potrafią ułatwić codzienną prace na komputerze. Przypominamy najpopularniejsze z nich.

Ctrl + C

Kopiowanie. Bez względu na to czy chcesz skopiować tekst, plik, obrazek lub cały folder wciśnięcie kombinacji klawiszy Ctrl + C spowoduje skopiowanie wybranego pliku. Pamiętaj, że wciśniecie drugi raz tej samem kombinacji sprawi, że do schowka zostanie przeniesiona tylko ostatnia kopiowana operacja.

Ctrl + X

Wycinanie. Funkcja ta jest podobna do kopiowania. Jedyna różnica oznacza tylko to, że zaznaczony fragment znika. Jeżeli wyciąłeś fragment i przez przypadek wcisnąłeś kombinację kopiowania, to wycięta zawartość zniknie.

Ctrl + V

Wklejanie. To co wycięliśmy lub skopiowaliśmy możemy wkleić w interesujące nas miejsce dowolną ilość razy.

Ctrl + S

Zapisywanie dotychczasowej pracy. Bez względu na to czy pracujesz z dokumentem, plikiem lub obrazkiem. Wciśnięcie tej kombinacji spowoduje pojawienie się okna zapisu danego pliku.

Ctrl + A

Zaznaczenie zawartości dokumentu. Tym skrótem możesz zaznaczyć cały tekst w danym dokumencie lub zaznaczyć wszystkie pliki w danym folderze.

Ctrl + Z

Cofnięcie wykonanego zadania. Myślisz, że usunąłeś plik bezpowrotnie, dokonałeś zmian w obrazie lub usunąłeś fragment teksty? Po wciśnięciu tego skrótu zmiany zostaną cofnięte.

Ctrl + Y

Przywraca to co zostało cofnięte. Przesadziłeś z anulowaniem zmian. Możesz to naprawić tym skrótem.

F1

Okno pomocy. Po wciśnięciu F1 pojawi się okno z pomocą przy danej aplikacji.

F5

Odświeżanie stron internetowych. Czasem zdarza się sytuacja, gdy trzeba odświeżyć stronę. Ten skrót ułatwia sprawę. Pamiętaj jednak, by przed odświeżeniu strony zapisać dotychczasową pracę.

F10 w MS Word

Wciskając F10 w MS Word zostanie wyświetlona podpowiedź jakie litery przycisnąć, by szybciej wybrać opcje korzystając tylko z klawiatury.

PrtSc lub Print Screen

Klawisz ten zapisuje w schowku aktualny obraz ekranu. Skopiowany obraz można wkleić np. do programu tekstowego lub graficznego za pomocą skrótu Ctrl + V.

Windows + L

Przydatny skrót w pracy agenta ubezpieczeniowego. Musisz na chwilę odejść od komputera? Po wciśnięciu tej kombinacji blokuje się konto systemu Windows. Oznacza to, że nikt kto siądzie przy Twoim komputerze nie będzie mógł z niego korzystać.

Uwaga! Przypominamy o ustawieniu hasła do konta w Windows

Alt + F4

Zamykanie aktualnego okna z programem. Jeśli wciśniesz ten skrót podczas pracy z tekstem to zostaniesz zapytany o zapis pliku. Wciśnięciu skrótu będąc na pulpicie spyta Cię o zamknięcie komputera.

Alt + Tab

W pracy agenta trzeba często szybko przełączać się między poszczególnymi oknami w przeglądarce. Trzymaj wciśnięty Alt przy wciśnięciu Tab spowoduje przełączenie się między otwartymi oknami.

Ctrl + Shift

Przypadkowe wciśnięcie tych klawiszy może zaskoczyć nie jednego użytkownika komputerów. Każdy może się mocno zdziwić, gdy zamiast literki „z” pojawia się „y” i odwrotnie. Ponowne wciśnięcie tej kombinacji powinno rozwiązać problem.

Ctrl + kółko myszki

Lupa. Potrzebujesz przybliżyć fragment tekstu lub dojrzeć chcesz jakiś fragment grafiki lub na stronie www? Wciśnięcie skrótu przybliży lub oddali aktualnie wyświetlana treść.

Windows + D

Powrót do pulpitu. Wciśnięcie skrótu spowoduje minimalizację wszystkich okien i powrót do pulpitu.

F2

Zmiana nazwy pliku lub katalogu

Ctrl + F

Wyszukiwanie słów kluczowych. Skrót sprawdza się doskonale, gdy trzeba przeszukać dane zagadnienie w OWU.

Ctrl + strzałka (LEWA, PRAWA)

Skrót przydatny w edytorze tekstu, gdy chcemy przeskakiwać po całych słowach np. usunąć słowo znajdujące się obok.

Ctrl + D

Dodanie strony do ulubionych. Sprawdź to na przykładzie Obau.pl. Wejdź na naszą stronę, wciśnij Ctrl + D i dodaj Obau.pl do ulubionych zakładek😊

Ctrl + Esc

Otworzenie menu START bez klikania myszką.