Categories: Aktualności

Telemedycyna – szybki i wygodny dostęp do świadczeń

Jeszcze przed 2020 rokiem e-konsultacje były w naszym kraju rzadkością. Obecnie tego typu rozwiązanie stanowi powszechną formę kontaktu z lekarzami. Bez wątpienia rozwój telemedycyny przyspieszyła pandemia koronawirusa. Z danych TU Zdrowie wynika, że co czwarta wizyta u lekarzy różnych specjalności to właśnie e-konsultacja. 

E-konsultacje – szybszy dostęp do świadczeń 

E-konsultacje, które przed pandemią były w Polsce rzadkością, dziś stały się powszechną formą kontaktu z lekarzami. 

O ile podczas pandemii korzystanie z e-konsultacji było często koniecznością wynikającą z ograniczeń sanitarnych, o tyle dziś wybierane są one jako wygodna alternatywa dla wizyt stacjonarnych. Zarówno lekarze, jak i sami pacjenci przekonali się, że nie zawsze konieczny jest kontakt fizyczny, szczególnie w przypadku kontynuacji leczenia, konieczności wypisania recepty czy uzyskania zwolnienia lekarskiego w razie infekcji. Na podstawie naszych danych obserwujemy utrzymywanie się odsetka e-konsultacji na poziomie ok 25% miesięcznie – mówi Teresa Domańska, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Zdrowotnych TU Zdrowie. 

TU Zdrowie uruchomiło e-konsultacje tuż przed rozpoczęciem pandemii – w lutym 2020 roku. Wówczas telekonsultacje traktowane były jako narzędzie, które ma za zadanie ułatwić pacjentom stały kontakt z lekarzem. Jednak ubezpieczeni nie byli jeszcze wtedy przekonani do tej formy wizyty. Ze zrozumiałych względów najczęściej z teleporad korzystano w kwietniu 2020 r., bo prawie co druga wizyta odbywała się w tej formie (48% wszystkich konsultacji). W kolejnych miesiącach odsetek ten spadał, aby chwilowo podnosić się przy kolejnych falach pandemii. Ostatecznie zatrzymał się na średnim poziomie 25% wszystkich konsultacji. 

Z danych ubezpieczyciela wynika, że ubezpieczeni najczęściej korzystają z e-konsultacji lekarzy internistów (65%), lekarzy medycyny rodzinnej (48%), pediatrów (39%), a w dalszej kolejności diabetologów (28%), alergologów (21%) czy endokrynologów (18%). 

Ubezpieczeni w TU Zdrowie mają do wyboru zarówno wizyty zdalne, jak i stacjonarne i tylko od nich zależy, jaką formę kontaktu z lekarzem wybiorą. Oczywiste jest, że większość wizyt wymaga bezpośredniego kontaktu z lekarzem, ale dzięki możliwości skorzystania z e-konsultacji pacjent może jeszcze przed wizytą ustalić ze specjalistą, jakie badania powinien wykonać lub jaką dokumentację dostarczyć do gabinetu, aby przyspieszyć leczenie – dodaje Teresa Domańska. 

Jak ubezpieczeni w TU Zdrowie mogą umówić się na e-konsultację? 

Klienci ubezpieczeni w TU Zdrowie mogą umówić się na e-konsultację po zalogowaniu się do Panelu Ubezpieczonego poprzez aplikację mobilną lub stronę internetową. Tam mają możliwość wyboru interesującej ich specjalizacji lekarskiej i terminu wizyty. Umówienie to kwestia kilku chwil. Ubezpieczony może także skorzystać z infolinii TU Zdrowie, a konsultant umówi wizytę zgodnie z preferencjami ubezpieczonego. 

Przypominamy, że e-konsultacje to nieodłączny element Polisy Zdrowie oraz Polisy Telerefundacyjnej. 

Ubezpieczenie zapewniające dostęp do usług medycznych 

Oferowana przez ubezpieczyciela Polisa Telerefundacyjna to produkt, który otwiera dostęp do usług medycznych w całym kraju. Telekonsultacje realizowane są bezgotówkowo, natomiast koszty pozostałych usług, których realizacja jest możliwa we wszystkich placówkach medycznych, są refundowane zgodnie z cennikiem refundacji zawartym w umowie. 

Warto dodać, że zakres Polisy Telerefundacyjnej jest odzwierciedleniem Polisy Zdrowie, w ramach której każdy ubezpieczony może korzystać bezgotówkowo nie tylko ze zdalnych i stacjonarnych konsultacji lekarskich, lecz może także wykonać badania diagnostyczne zgodnie z posiadanym zakresem ubezpieczenia. Niezależnie od ubezpieczenia, zakresy poszczególnych wariantów Polisy Telerefundacyjnej oraz Polisy Zdrowie mogą być elastycznie modyfikowane w zależności od potrzeb i budżetu ubezpieczającego. Co ważne – Polisa Telerefundacyjna jest odporna na inflację. Ubezpieczyciel podkreśla, że zaletą obydwu polis jest między innymi możliwość szybkiego wdrożenia, co ma ogromne znaczenie w sytuacjach kryzysowych i konieczności ograniczania kosztów. 

Źródło: TU Zdrowie 

Obau.pl

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Ubezpieczenie NNW – na wszelki wypadek

Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…

14 godzin ago
  • Aktualności

Ile zarabiają ubezpieczeni od utraty dochodu? [RAPORT]

Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…

14 godzin ago
  • Aktualności

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…

14 godzin ago
  • Top temat

Sezon narciarski 2024/2025 – o czym pamiętać wybierając ubezpieczenie?

Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…

2 dni ago
  • Aktualności

Nie ryzykuj! Rekordzista ma do zwrotu prawie pięć milionów złotych

Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…

2 dni ago
  • Aktualności

Nowa odsłona akcji edukacyjnej PZU Zdrowie „Dla Kolegi Pytam”

Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…

2 dni ago