lotnisko

W poniedziałek 23 września upadło najstarsze z biur podróży na świecie – spółka Thomas Cook. Problemy zaczyna mieć również Neckermann Polska – część turystów z Polski nie wyleciała na wakacje, a kolejne wycieczki nie są już sprzedawane. Jak podaje tvn24.pl największe problemy mają turyści na Majorce.

Jeszcze wczoraj przedstawiciel biura zapewniali, że polscy turyści nie będą mieli kłopotów

Alfa Star, Orbis Travel, Triada – upadłość tych biur podróży pozostawiła kilka lat temu tysiące turystów poza granicami kraju. Do nich dołączyła w dniu wczorajszym spółka Thomas Cook, a kłopoty zaczyna mieć polska spółka Neckermann. Jeszcze w poniedziałek przedstawiciele firmy zapewniali, że Neckermann Polska Biuro Podróży Spółka z o.o. jest odrębną spółką polskiego prawa handlowego, w związku z czym prowadzi w dalszym ciągu normalną, codzienną, operacyjną działalność. Jak zapewniono w komunikacie: „Wszyscy polscy klienci, zarówno ci którzy obecnie przebywają za granicą, jak i ci, którzy jeszcze nie wyjechali na swoje wakacje, będą realizowali swoje wyjazdy wakacyjne zgodnie z planem”– obiecywała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

Pierwsze sygnały od turystów nie wróżą nic dobrego

Jak podaje PAP w dniu wczorajszym (24.09.19) płyną już pierwsze sygnały od niezadowolonych i wystraszonych klientów. Turyści dzwonią bezpośrednio od biura Polskiej Agencji Prasowej, a także do odpowiednich ambasad. Na profilu Neckermanna w mediach społecznościowych wrze. Turyści biura skarżą się w sieci, że w hotelach są proszeni o dopłacanie pieniędzy za pobyt oraz zapłatę należności z góry.

Źródło: facebook.com

Oświadczenie Zarządu Neckermann Polska

Turyści masowo rezygnują z wycieczek

Część z turystów co prawda informuje, że wypoczynek odbywa się zgodnie z planem jednak turyści i tak już się denerwują, chociażby z tego powodu, że infolinia praktycznie nie funkcjonuje – wiele osób rezygnuje z wyjazdu żądając zwrotu pieniędzy.

Największe kłopoty maja turyści na Majorce

Jak podaje TVN24, dniu wczorajszym władze Majorki poinformowały, że zapewniły we własnym zakresie 36 tysiącom turystów bezpłatny nocleg po tym jak właściciele hoteli w których mieszkali, zażądali od nich dodatkowych opłat za noclegi.

Neckermann wstrzymuje sprzedaż wycieczek

Dodatkowo Neckermann wstrzymał sprzedaż wycieczek na swojej stronie internetowej, co tylko utrudnia zachowanie spokoju i nadwyręża cierpliwość klientów. Jak informuje „Puls Biznesu” w Neckermannie wycieczek nie można kupić: indywidualnie, u agenta, z pomocą systemu rezerwacyjnego. Jedna z internautek pisze: „Mieliśmy lecieć dziś o 3 w nocy na Zakynthos. Dwie godziny temu dostaliśmy e-maila, że rezerwacja musiała zostać odwołana. Dostaliśmy jednak informację, iż pieniądze zostaną odesłane jutro”.

Co zrobić w przypadku ogłoszenia upadłości przez Biuro Podróży?

Niestety w większości przypadków wiadomość o ogłoszeniu upadłości przez biuro podróży jest zaskoczeniem dla turystów przebywających już poza granicami Polski. Pomimo wielu nerwów i strachu muszą jednak wiedzieć, że polski ustawodawca nałożył na organizatorów turystycznych obowiązek posiadania zabezpieczenia na taką okoliczność. Stanowi o tym wprost art. 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 223, poz. 2268, z późn. zm. Przebywając już za granicą, najlepiej skontaktować się z rezydentem, o ile jest obecny na miejscu. Należy bezzwłocznie skontaktować się z konsulatem oraz dodatkowo zwrócić się do urzędu marszałkowskiego odpowiedniego ze względu na siedzibę touroperatora. Urząd zapewnia powrót turystów do domu zwykle w ciągu 48 godzin.

Jak odzyskać pieniądze, gdy biuro podróży posiada zabezpieczenie finansowe?

Polskie prawo mówi, iż przedstawiciele biura podróży mają obowiązek przekazać klientowi informację na piśmie, dotycząca zabezpieczenia finansowego. Touroperator musi na piśmie poinformować, w jaki sposób turysta może ubiegać się o wypłatę wpłaconych pieniędzy w przypadku niewypłacalności touroperatora.

Jak odzyskać pieniądze, kiedy to my musimy zrezygnować z podroży?

Turyści niestety nie mają wpływu na to, że będąc na wakacjach touroperator ogłosi upadłość. Mogą jednak zabezpieczyć się od różnych innych wydarzeń. Ubezpieczenie od rezygnacji z podróży przyda się gdy nagłe, losowe okoliczności zmuszą do rezygnacji z wyjazdu – zarówno przed jego rozpoczęciem, jak i w jego trakcie. Ubezpieczyciele często do przyczyn uniemożliwiających wyjazd zaliczają min.: nieszczęśliwy wypadek, pogorszenie stanu zdrowia, wypadek, czy śmierć bliskich. Każde TU posiada swoje regulaminy i przepisy w związku czym przed wyjazdem warto skrupulatnie zapoznać się z warunkami na jakich TU uzna nam ewentualne roszczenie.

Źródło: www pb.pl www.poradnikprzedsiebiorcy.pl  www rf.gov.pl www.tvn24.pl