Z pewnością ubezpieczenie zwierząt gospodarskich stanowi istotną rolę w zarządzaniu ryzykiem w prowadzonym chowie zwierząt. Produkty tego typu pozwalają chronić gospodarstwo m.in. przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak zdarzenia losowe, wypadki czy choroby. Jakie możliwości dofinansowania do ubezpieczenia oferuje państwo? 

Ubezpieczenia zwierząt gospodarskich – rodzaje 

Na rynku znajdziemy różne produkty oferujące ubezpieczenie zwierząt gospodarskich. Są one zróżnicowane m.in. pod względem zakresu ochrony, dzięki czemu umowę można dostosować do specyficznych potrzeb danego gospodarstwa. Standardowo rozróżniamy takie rodzaje ubezpieczeń zwierząt gospodarskich jak: 

  • Ubezpieczenie od zdarzeń losowych – zapewnia ochronę przed ryzykiem wystąpienia szkód spowodowanych przez zdarzenia pogodowe, które mogą mieć wpływ na zdrowie i produktywność zwierząt gospodarskich. Produkt obejmuje szkody powstałe na skutek: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, uboju zarządzonego w następstwie tych zdarzeń przez lekarza weterynarii. 
  • Ubezpieczenie od padnięcia i uboju z konieczności – zapewnia ochronę w przypadku nagłej utraty zwierząt, gdy przyczyną szkody okaże się choroba lub wypadek, które prowadzą do śmierci lub trwałego uszkodzenia zdrowia zwierząt. W ubezpieczeniu tym możliwe jest rozszerzenie zakresu ochrony o: koszty leczenia weterynaryjnego, skutki wypadku w trakcie transportu, utratę płodu czy młodego przychówku, utratę przydatności do reprodukcji w przypadku zwierząt hodowlanych. 
  • Ubezpieczenie od chorób zakaźnych – obejmuje ochronę w przypadku wystąpienia określonych chorób zakaźnych wśród zwierząt gospodarskich. Jest to szczególnie ważne w przypadku hodowli intensywnych. 

Ubezpieczenie zwierząt gospodarskich ze wsparciem budżetu państwa 

Dostępne na rynku produkty pozwalają na uzyskanie wsparcia z budżetu państwa. Możliwa jest: 

  • Dopłata do składek ubezpieczeniowych – rolnik, który zakupi ubezpieczenie zwierząt gospodarskich od zdarzeń losowych może otrzymać dopłatę do składki ubezpieczenia. Ta wynosi aktualnie 65% wysokości składki ubezpieczeniowej. Dopłaty są dostępne dla rolników, którzy zawierają umowy z towarzystwami, które wcześniej zawarły z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi umowy w sprawie dopłat do składek. Dzięki dopłatom do składki z budżetu państwa, należna składka ubezpieczeniowa jest pomniejszana o przysługujące dopłaty, wynikające z zawartej umowy ubezpieczenia, już na etapie jej zawierania. Oznacza to, że rolnik nie ponosi kosztu pełnej wysokości należnej składki, a cały proces rozliczenia dopłaty do składki należnej temu rolnikowi, odbywa się pomiędzy zakładem ubezpieczeń a ministerstwem. Dopłatą mogą być objęte ubezpieczenia domowych zwierząt hodowlanych takich jak: bydło, trzoda chlewna, owce, kozy, konie czy drób. Warto dodać, że zasady stosowania dopłat do składek oraz zawierania umów ubezpieczenia zwierząt gospodarskich reguluje ustawa z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. 
  • Refundacja części zapłaconej składki – przysługuje rolnikowi, który zawarł umowę ubezpieczenia zwierząt gospodarskich od co najmniej jednej z chorób zakaźnych zwierząt, wymienionych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 marca 2024 r. w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w ramach narzędzi zarządzania ryzykiem w formie wkładów finansowych na rzecz składek w ramach systemów ubezpieczeń w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Refundacja części zapłaconej składki obywa się na wniosek rolnika za pośrednictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Refundacja ta wynosi do 70% uprzednio zapłaconej już przez rolnika składki z tytułu ubezpieczenia zwierząt gospodarskich od chorób zakaźnych. 

Jak widać, wykupienie ubezpieczenia zwierząt niesie ze sobą wiele korzyści. Szczególnie w obliczu rosnących zagrożeń dla rolnictwa. Do najważniejszych zalet tych produktów należą: 

  • stabilność finansowa – odszkodowanie pozwala zrekompensować straty finansowe w hodowli zwierząt, które w przeciwnym razie mogłyby zagrozić dalszemu funkcjonowaniu gospodarstwa, 
  • minimalizacja ryzyka operacyjnego – ubezpieczenie umożliwia kontynuowanie hodowli zwierząt nawet w obliczu poważnych problemów, np. związanych ze zdarzeniami zewnętrznymi, takimi jak katastrofy naturalne, 
  • wsparcie państwa – dopłaty do składek i refundacje części zapłaconych składek obniżają koszty ochrony ubezpieczeniowej zwierząt gospodarskich, czyniąc ją bardziej dostępną dla rolników. 

Warto podkreślić, że produkty tego typu stanowią nie tylko formę ochrony majątku, ale również narzędzie zarządzania ryzykiem, które zwiększa stabilność finansową całego gospodarstwa. 

Ubezpieczenia zwierząt gospodarskich – jak wygląda oferta TUW „TUW” 

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” posiada w swojej ofercie ubezpieczenie zwierząt gospodarskich od zdarzeń losowych z możliwością skorzystania z dopłaty do składki ubezpieczeniowej z budżetu państwa. Ochrona może zostać rozszerzona o ryzyko: ognia, eksplozji,  porażenia prądem elektrycznym, fali ponaddźwiękowej, katastrofy budowlanej, silnego wiatru, uderzenia pojazdu, upadku drzew i masztów, upadku statku powietrznego oraz zalania. Ubezpieczyciel obejmuje ochroną także zwierzęta od ryzyka padnięcia i uboju z konieczności, których przyczyną są: choroby i wypadki, w tym spowodowane przez zdarzenia losowe, takie jak: powódź, huragan, piorun, lawina, deszcz nawalny, grad, obsunięcie się ziemi, ogień, eksplozja, porażenie prądem. W tym przypadku jest to ubezpieczenie bez wsparcia z budżetu państwa. Towarzystwo posiada również w swojej ofercie ubezpieczenie drobiu w chowie fermowym. Wybierając ochronę ubezpieczeniową prowadzonej produkcji drobiarskiej od ognia i innych zdarzeń losowych, istnieje możliwość jej rozszerzenia o ryzyko upału,  przerw w dopływie prądu oraz od ryzyka zakażenia bakteriami salmonelli. W ubezpieczeniu drobiu od zdarzeń losowych, w zakresie zdarzeń ujętych w ustawie, można skorzystać z dopłaty do składki z budżetu państwa. Natomiast wybierając ochronę drobiu od ryzyka salmonelli, hodowca może uzyskać zwrot części zapłaconej składki po złożeniu stosownego wniosku do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Źródło: Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW“