Niestety nadchodzące miesiące to bardzo trudny czas dla konsumentów energii elektrycznej. Jej ceny dynamicznie rosną nie tylko dla odbiorców indywidualnych, ale też i dla przedsiębiorców. Z tego powodu wiele firm decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznych. Jak je ubezpieczyć?
Rynek OZE w Polsce
Fotowoltaika to najszybciej rozwijająca się technologia OZE (Odnawialne Źródła Energii) w Polsce na przestrzeni ostatnich 3 lat. Osiąga także największe roczne przyrosty, a jej udział w miksie energetycznym ma coraz większe znaczenie. W ubiegłym roku Polska najprawdopodobniej (nie wszystkie kraje potwierdziły ostateczne i oficjalne dane) znalazła się na drugim miejscu, tuż za Niemcami, pod względem przyrostu mocy zainstalowanej PV w Unii Europejskiej. Jak wygląda kwestia ubezpieczenia tego typu instalacji? Na rynku można znaleźć interesującą ofertę InterRisk. Ubezpieczyciel posiada zespół specjalizujący się w ubezpieczeniach OZE i na bieżącą śledzi to co dzieje się na rynku OZE.
Warto podkreślić, że zmiany regulacyjne wytyczą kierunki rozwoju branży PV. W ostatnim czasie w Polsce podjęto dosyć istotne decyzje w kwestii fotowoltaiki. Zdecydowano się między innymi na:
- przedłużenie o kolejnych sześć lat systemu aukcyjnego (na lata 2022-2027),
- wprowadzenie systemu net-billing dla prosumentów,
- prace legislacyjne na temat wdrożenia do polskiego prawa tzw. linii bezpośredniej.
Specjalistyczna oferta InterRisk dla PV
Dostępne w ofercie InterRisk ubezpieczenie elektrowni fotowoltaicznych dedykowane jest dla operatorów i właścicieli małych i dużych instalacji fotowoltaicznych czyli tych, o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej większej niż 50kW. Produkt można zakupić w wygodnej formule – jest to ubezpieczenie od wszystkich ryzyk. Co oznacza, że ochroną objęte są wszelkie straty materialne (utrata, zniszczenie lub uszkodzenie) w ubezpieczonej elektrowni fotowoltaicznej, o ile nie są wyraźnie nie wyłączone.
Przedmiotem ubezpieczenia stanowi:
- kompletna elektrownia fotowoltaiczna (zespół modułów fotowoltaicznych wraz z wyposażeniem oraz infrastrukturą niezbędną do wprowadzenia wyprodukowanej energii elektrycznej do sieci energetycznej),
- utrata dochodu z tytułu produkcji energii elektrycznej za pomocą ubezpieczonej elektrowni fotowoltaicznej, poniesiona przez Ubezpieczającego/Ubezpieczonego w okresie odszkodowawczym, wskutek szkody objętej ubezpieczeniem.
Za jakie szkody InterRisk wypłaci odszkodowanie?
InterRisk gwarantuje także przejrzyste zasady wypłaty odszkodowania. Ubezpieczony może liczyć na wsparcie ubezpieczyciela, gdy dojdzie do takich sytuacji, jak:
- niewłaściwa / błędna obsługa, umyślne lub złośliwe uszkodzenie przez osoby trzecie,
- kradzież, rabunek,
- pożar, ogień bez widocznego płomienia, eksplozja, implozja, bezpośrednie skutki uderzenia pioruna, upadek statku powietrznego, szkody w następstwie gaszenia pożaru,
- zalanie, woda wodociągowa lub kanalizacyjna, powódź, przypływ / odpływ, woda deszczowa, para, mróz, wilgoć, korozja (jeżeli ich przyczyna była nagła i nieprzewidziana),
- wiatr, sztorm, grad, lawina, osunięcie się ziemi / kamieni,
- błędy w konstrukcji, ukryte wady materiałowe, wady produkcyjne,
- przepięcia, indukcja, pośrednie skutki uderzenia pioruna.
Z pewnością ofertę InterRisk warto wybrać z uwagi na:
- doświadczenie ubezpieczyciela w obszarze fotowoltaiki,
- dedykowany program do konkretnego przedmiotu ubezpieczenia,
- atrakcyjne ceny i niskie franszyzy,
- odpowiedzialność za kradzież (w tym kradzież zwykłą) do pełnej sumy ubezpieczenia z jedynym warunkiem – spełnienie przez klienta określonych zabezpieczeń,
- brak wymogu pisemnej umowy serwisowej.
- możliwość ubezpieczenia akumulatorów do magazynowania wyprodukowanej energii elektrycznej.
Źródło: InterRisk TU S.A. VIG; Alwis&Serwis