We wtorek 18 września  Rada  Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Zmiany przewidują, że producenci rolni, którzy będą chcieli się ubezpieczyć od suszy, będą sami mogli wybrać poziom zmniejszenia odszkodowania o: 20, 25 albo 30 proc. sumy ubezpieczenia w zamian za niższą składkę.
 

Rolnicy sami określą poziom zmniejszenia odszkodowania w zamian za niższą składkę

 
Projekt  – przygotowany przez resort rolnictwa przewiduje, że producenci rolni, którzy będą chcieli się ubezpieczyć od suszy, będą sami mogli wybrać poziom zmniejszenia odszkodowania o: 20, 25 albo 30 proc. sumy ubezpieczenia w zamian za niższą składkę.
 

Udział własny rolnika nadal zachowany

 
Projekt nie przewiduje zmian co do zachowania udziału własnego rolników. Nadal będzie on utrzymywał się na poziomie 10 proc. wartości szkody w przypadku ubezpieczeń od wszystkich ryzyk, z wyłączeniem suszy.
 

Dopłaty z budżetu państwa do ubezpieczeń będą na dotychczasowym poziomie w wysokości 65 proc. składki ubezpieczeniowej

 
W komunikacie CIR czytamy: „Nowe przepisy powinny przyczynić się do większego zainteresowania producentów rolnych zawieraniem umów ubezpieczenia upraw rolnych od ryzyka suszy – przez możliwość ubezpieczenia w dostępnej cenie – co w praktyce powinno prowadzić do zwiększenia powierzchni ubezpieczonych upraw”. Jak podkreślają autorzy zmian: „Propozycje nie spowodują skutków dla budżetu państwa – dopłaty z budżetu państwa do ubezpieczeń będą na dotychczasowym poziomie w wysokości 65 proc. składki ubezpieczeniowej”.
 

Rolnicy mają obowiązek ubezpieczenia co najmniej połowy powierzchni swoich upraw, na które otrzymuje on dopłaty bezpośrednie

 
Krajowe przepisy zobowiązują rolnika do ubezpieczenia co najmniej połowy powierzchni swoich upraw, na które otrzymuje on dopłaty bezpośrednie. W Polsce jest ponad 14 mln hektarów gruntów ornych; w 2017 r. ochroną ubezpieczeniową objęto 3,3 mln ha upraw rolnych.
 

Zmiany mają zwiększyć powierzchnie ubezpieczonych upraw

 
Projekt zmian zakłada, że wprowadzenie proponowanej zmiany wpłynie na zwiększenie powierzchni ubezpieczonych upraw w 2018 r. Oznacza to, że ubezpieczeniem zostanie objęte ponad 50 proc. gruntów rolnych w Polsce.
 

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie

 
Znowelizowana ustawa ma obowiązywać z dniem następującym po dacie ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Nowe rozwiązania zostaną wprowadzone  po uzyskaniu pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej  w sprawie zmiany programu pomocowego dotyczącego stosowania dopłat z budżetu państwa do składek ubezpieczenia.
 
Źródło: www.agropolska.pl   www.premier.gov.pl