Wyłudzanie świadczeń za jedno zdarzenie od kilku towarzystw nie należy w naszym kraju do rzadkości. W związku z tym Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma nowe zadanie ustawowe – zbudowanie bazy zdarzeń ubezpieczeniowych dla polis innych niż komunikacyjne. Ma ona zawierać zarówno dane o ubezpieczeniach majątkowych, jak i o ubezpieczeniach na życie.

 
Ubezpieczenia komunikacyjne OC i AC są identyfikowane na podstawie bazy danych o zawartych ubezpieczeniach, a także na podstawie danych o odszkodowaniach wypłacanych z tytułu różnych zdarzeń. Taki zbiór informacji jest bardzo przydatny, zapobiega bowiem próbom wyłudzenia wielokrotnych roszczeń za jedno zdarzenie. W przypadku ubezpieczeń majątkowych, oraz ubezpieczeń na życie taka baza nie istnieje – co skrzętnie wykorzystują wyłudzacze. Proceder ten ma zostać ukrócony na podstawie nowych zadań ustawowych, jakie ma do wykonania UFG. Budowa bazy ma nastąpić jeszcze w tym roku.
 
Aleksandra Biały, rzecznik prasowy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego dodaje: „Głównym celem tej, dobrowolnej dla ubezpieczycieli, bazy będzie identyfikacja przypadków wielokrotnych roszczeń dotyczących potencjalnie tego samego zdarzenia ubezpieczeniowego. Chodzi o zapobieganie sytuacjom, gdy dochodzi do wyłudzenia świadczenia przez zgłoszenie tej samej szkody do kilku różnych ubezpieczycieli”.
 
W chwili obecnej prowadzone są intensywne prace projektowe nad struktura bazy: „Dla wypracowania optymalnych rozwiązań Fundusz konsultuje się z ubezpieczycielami majątkowymi i życiowymi oraz wykorzystuje swoje wieloletnie doświadczenia w budowaniu i zarządzaniu ogólnopolską bazą ubezpieczeń komunikacyjnych. Szczególnie istotne jest, zarówno w procesie zasilania, jak i udostępniania danych, skonsolidowanie informacji ze zbiorów danych o bardzo różnych stadiach rozwoju i zaawansowania technologicznego w zakładach ubezpieczeń”.
 
W ramach prac nad nową bazą, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zorganizował we współpracy z firmą Ernst & Young warsztaty, które poprzedzone były ankietą skierowaną do wszystkich zainteresowanych towarzystw. Odbyły się one na przełomie 2015 i 2016 roku i uczestniczyło w nich łącznie kilkadziesiąt firm życiowych i majątkowych.
 
„Wyniki tych warsztatów posłużyły do wypracowania funkcjonalnego modelu bazy opartego na ustawowej dobrowolności i – postulowanej przez zakłady ubezpieczeń – zasady wzajemności. Oznacza to, że każdy z zakładów ubezpieczeń będzie mógł korzystać ze wspólnych danych tylko w takim zakresie, w jakim je sam przekaże . Obsłudze nowej bazy zapowiadany jest przez UFG już na drugą połowę tego roku. Jeżeli w ciągu miesiąca Ministerstwo Finansów opublikuje stosowne przepisy wykonawcze, to już w drugiej połowie 2016 roku chcemy przeprowadzić pilotaż narzędzi dedykowanych obsłudze tej nowej bazy”– zapowiada rzecznik UFG.
 
Źródło: www.bankier.pl