logo ufg

W poniedziałek 4 lutego ruszy nowe narzędzie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), którego zadaniem będzie wsparcie wszystkich uczestników rynku w ujawnianiu przestępczości ubezpieczeniowej i przeciwdziałaniu im.

 
Z platformy będą mogli korzystać  wszyscy ubezpieczyciele sprzedający w Polsce polisy komunikacyjne

 

Podstawą identyfikacji ma być analiza danych ubezpieczycieli. Dane te znajdują się w prowadzonej przez Fundusz ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych oraz wypłaconych z tego tytułu odszkodowań i wzbogaconych o dane z rejestrów zewnętrznych. Fundusz wykorzystując zaawansowane techniki analityczne typować będzie podejrzane roszczenia i wypłaty oraz sieci powiązań przestępczych, które dotykają  jednocześnie wielu firm ubezpieczeniowych. W chwili obecnej w bazie Funduszu znajduje się 450 mln rekordów o umowach OC i AC, zdarzeniach komunikacyjnych i wypłaconych odszkodowaniach, w tym informacje o aktywnych umowach ubezpieczenia OC dla ponad 24 mln pojazdów w Polsce.

 

UFG: „Będziemy wskazywać ubezpieczycielom schematy działań przestępczych, podejrzane zdarzenia czy też sieci powiązań między tymi zdarzeniami”

 

„Ujawniając modele i trendy działań przestępczych w branży ubezpieczeń komunikacyjnych, będziemy ułatwiać zakładom ubezpieczeń i organom ścigania prowadzenie postępowań w tym zakresie” –  podkreśla Wojciech Bijak, dyrektor Ośrodka Informacji UFG.

 

Baza wiedzy o schematach i przypadkach przestępczych

 

Na stronie ufg.pl opisano przypadki najczęstszych działań prowadzonych przez przestępców np. „polowanie na sprawcę”, czyli świadome doprowadzenie przez oszusta do kolizji, tak żeby zostać uznanym za ofiarę zdarzenia. Inne to np. wykorzystanie polisy zbywcy auta do wyłudzenia odszkodowania, czy wymuszenie uznania winy. Inne przestępstwa to m.in.: zgłaszanie fikcyjnych szkód osobowych, oferowanie pośrednictwa w zgłaszaniu szkód ubezpieczycielom.

 

Prace nad nową platformą trwały blisko dwa lata

 

Łączny koszt projektu sięgnął 36 mln złotych. Był on współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

 

Źródło: www.ufg.pl