Co to są stałe elementy wyposażenia?

Pod tym pojęciem ubezpieczyciele definiują wszelkie wyposażenie domu bądź lokalu mieszkalnego, które jest zamontowane lub wbudowane w sposób uniemożliwiający jego odłączenie bez użycia narzędzi. Są to wszystkie elementy wyposażenia budynku, które zostały do niego przytwierdzone na stałe.

Podczas szacowania wartości stałych elementów mieszkania należy również uwzględnić meble trwale umiejscowione (np. meblościanki, zabudowy kuchenne) oraz, jeżeli takie posiadamy – urządzenia sygnalizacji alarmowej i przeciwpożarowe. Nie zapomnijmy również o drzwiach (wejściowych i wewnętrznych), oknach, pokryciu ścian, podłóg (także dywanowych wykładzin) i sufitów.

Podsumowując, większość zakładów ubezpieczeń stosuje zasady przyporządkowania mienia do wspomnianych kategorii. Aby łatwiej to zrozumieć, wyobraźmy sobie dom „do góry nogami”. Wyposażenie, które spadłoby na ziemię należy uznać za ruchomości domowe, a pozostałe za elementy stałe.

Warto przed zakupem polisy wycenić, na jaką sumę ubezpieczyć mieszkanie w odniesieniu do straty, jaką ponieślibyśmy, gdyby nagle zaistniało zdarzenie losowe powodujące całkowite zniszczenie naszego majątku.