W ubiegłym miesiącu z inicjatywy Rzecznika Finansowego na spotkaniu dyskusyjnym na temat projektu założeń ustawy o doradztwie odszkodowawczym podjęto wiele ważnych tematów i założeń.

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: przedstawiciele Biura Rzecznika Finansowego na czele z prof. Aleksandrą Wiktorow, Polskiej Izby Ubezpieczeń z jej prezesem Janem Grzegorzem Prądzyńskim, rynku odszkodowawczego, oraz członkowie Komisji Nadzoru Finansowego.
 
Założenia projektu przewidują m.in.:
 
1.Definicję czynności doradztwa odszkodowawczego,
 
2.Podmioty uprawnione do wykonywania czynności doradztwa odszkodowawczego, w tym osoby fizyczne i inne niż fizyczne,
 
3.Egzamin na doradztwo odszkodowawcze,
 
4.Wykonywanie zawodu dotyczące doradztwa odszkodowawcze,
 
5.Obowiązki nałożone na doradców odszkodowawczych oraz firmy,
 
6.Umowę o dochodzenie roszczeń.
 
Uczestnicy spotkania otrzymali szerszy tekst, który uwzględnia zarówno ocenę stanu istniejącego w tej dziedzinie, jak i analizę aktualnego stanu stosunków społecznych. Rozbieżność głosów podczas spotkania była spora: od negowania całej inicjatywy (rynek sam się świetnie reguluje), do podkreślenia wagi ustawowej regulacji tego segmentu rynku (PIU). Dyskutowano także wiele szczegółowych rozwiązań, w tym najbardziej zapalnych – prowizji oraz nadzoru, do czego „Gazeta Ubezpieczeniowa” będzie wracać. Projekt posłano także do Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Sprawiedliwości.
 
Źródło: gu.com.pl