Categories: Do pracy

VH Polska: Jak dobrze ubezpieczyć kukurydzę?

Kukurydza odgrywa bardzo ważną rolę w żywieniu zwierząt. Co ciekawe, jeszcze 30 lat temu uprawa w tych roślin w Polsce miała znaczenie marginalne. Jednak w tej chwili powierzchnia uprawy przekracza poziom 1 mln ha. Jak producenci rolni mogą zabezpieczyć się przed groźnymi zjawiskami pogodowymi? Ubezpieczając kukurydzę. A VH Polska radzi jak zrobić to dobrze. 

Zarządzanie ryzykiem w produkcji kukurydzy 

Uprawa kukurydzy wiąże się z odpowiednim przygotowaniem gleby i oczekiwaniem na siew „w ciepłą glebę”. Jednak uważa się, że jest rośliny te sprawiają stosunkowo mało trosk. Przykładowo przymrozki wiosenne nie wywołują istotnych szkód z uwagi na fazę, w jakiej kukurydza wtedy się znajduje (stożek wzrostu znajduje się pod powierzchnią ziemi). Z rzadka zdarza się jedynie obserwować żółknięcie i częściowe obumieranie młodych liści w wyniku działania ujemnych temperatur. Specjaliści wskazują, że aż do fazy 15 BBCH (faza 5 liścia) kukurydza jest w stanie dosyć dobrze zregenerować szkody spowodowane mrozem z uwagi na szybki wzrost roślin. Praktycznie rzecz biorąc, przy uszkodzeniach spowodowanych przez mróz ubytek w plonie może wynieść od 1 do 2%. 

Szkody spowodowane deszczem nawalnym i gradem 

Z kolei deszcz nawalny może przyczynić się do wystąpienia zjawiska erozji wodnej, a to może doprowadzić do uszkodzenia systemu korzeniowego kukurydzy. Ponadto, bardzo obfite opady deszczu mogą skutkować pogorszeniem wymiany gazowej, prowadząc nawet do niedotlenienia systemów korzeniowych roślin a także przyczyniają się do zmian w składzie chemicznym gleby. Dlatego tak istotne jest szybkie uzupełnienie niedoborów niezbędnych składników takich jak: azot, wapń, magnez, bor czy potas. Metodami niwelowania uszkodzeń po deszczu nawalnym są np. dodatkowe rowy odwadniające, czy zabiegi spulchniające glebę (broną chwastownikiem) poprawiające stosunki powietrzno-wodne. Należy podkreślić, że rośliny, które już zdążyły się ukorzenić mają szanse na pełne zregenerowanie się. Niestety w niektórych przypadkach wszelkie metody niwelowania szkód mogą nie przynieść poprawy. Wówczas jedynym wyjściem jest przesianie uprawy lub założenie nowej plantacji. 

Jak wiadomo, kukurydza dysponuje bardzo dużą powierzchnia asymilacyjną a uszkodzenia w postaci ścięć czy poszarpań przez grad ją zaburzają. To z kolei wpływa na budowanie plonu. 

– Dlatego w przypadku uszkodzenia kukurydzy przez grad wskazane są oględziny wstępne, gdzie określana jest faza rozwojowa, w której wystąpiło zdarzenie, stopień uszkodzenia masy liści. Następnie, na oględzinach końcowych określany jest ubytek w plonie zielonej masy (przeznaczenie na kiszonką) lub ziarna – wskazują eksperci z VH Polska. 

Ryzyko huraganu 

W trakcie intensywnego wzrostu kukurydzy pod wpływem huraganu może dojść do przechylania się roślin. Tego typu szkody szacuje się większości przypadków dwu- lub nawet kilku etapowo. Robi się to z uwagi, na zdolności regeneracyjne roślin lub możliwość wystąpienia kolejnego zjawiska pogodowego przed zbiorami. Niestety rozmiar szkód może także ulec zwiększeniu w przypadku wystąpienia kolejnych groźnych zjawisk pogodowych jak choćby deszcz nawalny, który może spowodować wyleganie korzeniowe dodatkowo utrudniając zbiór. 

– Przełom września i października, kiedy kukurydza z przeznaczeniem na ziarno zaczyna intensywnie dojrzewać, to czas intensywnych zjawisk pogodowych. Huragany, które występują nawet przez kilka dni mogą przyczynić się do „powalenia” całych połaci kukurydzy. Wstępne oględziny plantacji, zaraz po pojawieniu się zjawisk pogodowych polegają na potwierdzeniu wystąpienia ryzyka, określeniu fazy rozwojowej roślin, w której wystąpiło zdarzenie i ustaleniu terminu oględzin końcowych w trakcie zbiorów. Czynności przeprowadzone podczas oględzin końcowych polegają na ustaleniu ostatecznego ubytku w plonie w strefach wyznaczonych podczas oględzin wstępnych – dodają eksperci VH Polska. 

Niewątpliwie huragany i deszcze nawalne stanowią niezwykle groźne zjawiska, a prawdopodobieństwo ich wystąpienia w czasie sezonu wegetacyjnego w ostatnich latach wzrasta. Dobrym sposobem na zabezpieczenie się przed groźnymi zjawiskami pogodowymi jest ubezpieczenia upraw, a rozwiązaniem kompleksowym ubezpieczenie od kilku ryzyk w pakiecie. Dzięki temu rozwiązaniu w przypadku wystąpienia szkód i utraty plonu producent zapewni sobie płynność finansową. 

Źródło: VH Polska 

Obau.pl

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Pakiet Medyczny od Allianz Partners – nowa oferta VeloBanku

VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…

16 godzin ago
  • Aktualności

Wielki finał turnieju „Z Orlika na Stadion” – sponsorem wydarzenia PZU

W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…

16 godzin ago
  • Aktualności

UNIQA promuje ubezpieczenia korporacyjne w nowej kampanii reklamowej

Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela.    Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…

19 godzin ago
  • Aktualności

Dom Max – pakiet ubezpieczeń, który odpowiada także na potrzeby wynajmujących i najemców

Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…

2 dni ago
  • Top temat

Połączona Vienna Life wprowadza na rynek pierwsze produkty

„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…

2 dni ago
  • Aktualności

Dbanie o zdrowie przynosi korzyści – Generali startuje z nową kampanią

Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…

3 dni ago