W ostatnich latach nurkowanie zyskuje na popularności. Jak rozpocząć przygodę z tym sportem, nie martwiąc się o bezpieczeństwo swoje i posiadanego sprzętu? Jak ubezpieczyć wyposażenie na wypadek ewentualnych szkód?
Dlaczego warto ubezpieczyć sprzęt do nurkowania?
Z pewnością nurkowanie dostarcza wielu emocji. Jednak tego typu aktywność zaliczana jest do grupy sportów ekstremalnych, czyli takich, których uprawianie niesie ze sobą podwyższone ryzyko przykrych zdarzeń oraz uszkodzenia sprzętu. Warto podkreślić, że do uprawiania nurkowania niezbędne jest ukończenie profesjonalnego kursu oraz zdobycie certyfikatu lub opieka instruktora, co dodatkowo przekłada się na to, że jest to aktywność niosąca pewne potencjalne ryzyko.
Jeśli dopełniliśmy wszelkich formalności, warto rozpocząć swoją przygodę z nurkowaniem od zadbania o własne bezpieczeństwo. Oprócz standardowego ubezpieczenia na wypadek uszkodzenia ciała, obejmującego swoim zakresem również sporty ekstremalne, pomyślmy także o wykupieniu specjalnej polisy, która obejmie też sprzęt do nurkowania. Wysokie ryzyko uszkodzeń dotyczy także wyposażenia, więc należy odpowiednio wcześnie zadbać o finansowe wsparcie na wypadek powstałych szkód. Dzięki zakupie tego typu ubezpieczenia będziemy mogli liczyć na wypłatę pieniędzy, które umożliwią nam naprawę uszkodzonego sprzętu do nurkowania, a w sytuacji jego trwałej utraty lub zniszczenia – zakup nowego. Pamiętajmy o tym, że wyposażenie płetwonurka nie należy do najtańszych. Ubezpieczenie zapewni nam znaczący komfort psychiczny i spokój wewnętrzny, które podyktowane będą świadomością, że w sytuacji jakiegokolwiek przykrego w skutkach zdarzenia będziemy mogli liczyć na potrzebne wsparcie finansowe.
Ubezpieczenie sprzętu sportowego – co obejmuje polisa?
Decydując się na zakup konkretnego ubezpieczenia sprzętu sportowego należy zapoznać się ze wszystkimi istotnymi warunkami podpisywanej umowy. Należy zwrócić uwagę na postanowienia wybranej polisy i fakt, że przedmiotem ubezpieczenia objęty jest sprzęt sportowy (m.in. ten do nurkowania) w czasie zarówno podróży zagranicznej, jak i krajowej. Jako osoba korzystająca z ubezpieczenia będziemy mogli liczyć na wypłatę odszkodowania, jeśli wyposażenie do nurkowania ulegnie utracie lub uszkodzeniu wskutek wystąpienia niefortunnego zdarzenia losowego, akcji ratowniczej lub poszukiwawczej, wypadku w środku lokomocji, kradzieży, a także zaginięcia (ale tylko w sytuacji, gdy sprzęt sportowy znajdował się pod opieką przewoźnika zawodowego, na podstawie dokumentu przewozowego).
Jak ustalana jest wysokość odszkodowania?
W przypadku ubezpieczenia sprzętu sportowego suma ubezpieczenia ustalana jest indywidualnie, dzięki czemu polisę można odpowiednio dostosować do swoich wymagań i potrzeb.
Warto podkreślić, że ubezpieczyciel wysokość odszkodowania każdorazowo ustala według faktycznych kosztów naprawy lub według rzeczywistej wartości sprzętu do nurkowania, z uwzględnieniem jego stanu technicznego oraz stopnia zużycia. Miejmy na uwadze również to, że wysokość odszkodowania nie może przekroczyć faktycznej wartości uszkodzonego lub utraconego sprzętu, a także obejmować uszkodzeń powstałych przed datą zawarcia umowy ubezpieczeniowej.
Sprzęt płetwonurka to kosztowne wyposażenie, dlatego jeśli chcemy odpowiednio zabezpieczyć się na wypadek jego uszkodzenia lub utraty, warto zapoznać się z dostępnymi ofertami i wybrać wariant idealny do swoich potrzeb.
Źródło: Nationale-Nederlanden