Zimowy wypoczynek za granicą? Urlop w Polsce? Bez względu na kierunek podróży każdy z nas przed wyjazdem powinien zawrzeć umowę ubezpieczenia turystycznego. To właśnie dzięki polisie w razie nieprzewidzianych zdarzeń otrzymamy wsparcie ubezpieczyciela. Kiedy możemy najpóźniej wykupić ubezpieczenie turystyczne? Czy możemy to zrobić na ostatnią chwilę?
Ubezpieczenie turystyczne – zalety posiadania polisy
Zazwyczaj planując urlop sprawdzamy miejsce, do którego się wybieramy. Tworzymy listę atrakcji wartych odwiedzenia oraz rezerwujemy noclegi. Nie zapominajmy jednak o tym, co najważniejsze – o bezpieczeństwie. Wybierając się do krajów europejskich, pomyślimy pewnie, że wystarczy nam karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jednak dokument ten nie stanowi wystarczającej ochrony – dzięki niej skorzystamy bez opłat z tych samych świadczeń, które dostępne są dla mieszkańców danego kraju i to nie wszędzie. Wynika to z tego, że w każdym państwie obowiązują inne zasady pod tym względem i za wiele usług obowiązuje odpłatność. Co więcej, EKUZ nie przyda się w dalszych zakątkach świata, nie pomoże nam też w razie nieszczęśliwego wypadku w Polsce.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że posiadając ubezpieczenie turystyczne z szerokim zakresem ochrony, możemy uniknąć wielu kosztów. W zależności od miejsca, do którego się wybieramy – czy będzie to Polska, Europa czy świat, zakres ubezpieczenia będzie się różnił. Jednak niezależnie do naszej destynacji, w razie nieszczęścia, zyskamy wsparcie ubezpieczyciela. W przypadku podróży zagranicznych będziemy mieli zapewnioną opiekę medyczną i transport, również medyczny. Ochrona pokryje również koszty akcji ratunkowych i poszukiwawczych. Otrzymamy też zwrot kosztów skradzionego bagażu. Możemy skorzystać z ochrony ubezpieczeniowej domu na czas wyjazdu, która obejmuje ryzyko kradzieży i zdarzeń losowych, takich jak pożar– ta ochrona jest dostępna wówczas, gdy nie mamy wykupionego ubezpieczenia nieruchomości.
Pamiętajmy o tym, że ubezpieczenie w podróży może nas uchronić przed wysokimi wydatkami za transport medyczny, leczenie, i nie tylko. Tym bardziej, że w rekordowych przypadkach opłaty związane z korzystaniem z takich usług liczone są w setkach tysięcy złotych.
Koszt ubezpieczenia turystycznego
Wiemy już, że ubezpieczenie podróżne może nam zapewnić szeroką ochronę – ale z jakim wiąże się to kosztem? Cena polisy zależy od różnych czynników, natomiast składki zaczynają się od kilku złotych za dzień. Wpływ na wysokość składki ma:
- zakres terytorialny ochrony,
- okres ochrony,
- charakter wyjazdu ( turystyczny czy biznesowy),
- zakres ochrony – ma ona obejmować rekreacyjne uprawianie sportów takich jak narciarstwo, jazdę na snowboardzie i nurkowanie, a może sportów wysokiego ryzyka (ekstremalnych).
Na podstawie powyższych odpowiedzi zostanie wyliczona cena ubezpieczenia turystycznego. Zazwyczaj otrzymamy kilka opcji do wyboru – będą się one różniły zakresem ochrony i sumami ubezpieczenia. Nie zapominajmy o tym, by zwróć uwagę w szczególności na ową sumę przy pozycji kosztów leczenia i assistance. Zweryfikujmy to, czy kwota ta jest wystarczająca na pokrycie kosztów poważnego leczenia i transportu medycznego w danym kraju.
Zakup ubezpieczenia na ostatnią chwilę
Przygotowania do wyjazdu mogą nas tak pochłonąć, że zapomnimy o zawarciu umowy ubezpieczenia turystycznego. Dlatego zdecydowanie warto zadbać o to dużo wcześniej, np. w momencie, gdy planuje się daty wyjazdu – wykupuje wycieczkę w biurze podróży czy zamawia noclegi. Ochrona może zacząć obowiązywać najpóźniej po 90 dniach od zawarcia umowy, co oznacza, że można kupić ubezpieczenie nawet 90 dni przed planowanym wyjazdem. Co jednak zrobić, gdy ruszamy w podróż już jutro, a zapomnieliśmy o zatroszczeniu się o ubezpieczenie na czas wyjazdu? Czy da się to zrobić na ostatnią chwilę? Ochrona ubezpieczeniowa może najszybciej zacząć obowiązywać już następnego dnia po opłaceniu składki. Zatem, nawet jeśli zapomnimy o zakupie ubezpieczenia, w dalszym ciągu możemy to zrobić – ochrona może się rozpocząć na następny dzień, więc jeśli wyjeżdżamy jutro, dziś jeszcze możemy kupić i opłacić ubezpieczenie.
Co, jeśli jednak znajdujemy się na zakup polisy już na wyjeździe zagranicznym? W dalszym ciągu mamy taką możliwość, ale w takim przypadku zacznie ona obowiązywać najwcześniej 3 dni po zapłaceniu za nią. Tylko jak zawrzeć umowę, skoro jesteśmy za granicą? Możemy wykupić ubezpieczenie turystyczne przez internet, tak samo, jak będąc w Polsce. Najlepiej jednak pomyśleć o ochronie przed wyjazdem na wakacje. Wtedy ubezpieczenie będzie działało przez cały potrzebny okres, a my oszczędzimy sobie stresu, że o czymś zapomnieliśmy.
Źródło: AVIVA