Rząd planuje wprowadzenie istotnych zmian w przepisach, które umożliwią ubezpieczycielom oraz Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu sprawdzanie, czy numer PESEL został zastrzeżony. Celem nowelizacji jest ograniczenie wyłudzeń tożsamości przy zawieraniu obowiązkowych polis OC. Nowe przepisy mogą wejść w życie jeszcze w tym roku.
Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych oraz ustawy o ewidencji ludności, zakłady ubezpieczeń i Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) otrzymają prawo dostępu do informacji o zastrzeżeniu numeru PESEL. Dzięki temu będą mogły sprawdzić, czy dana osoba faktycznie wyraziła zgodę na zawarcie umowy ubezpieczenia OC. Jeśli numer PESEL figuruje w rejestrze jako zastrzeżony – np. z powodu kradzieży tożsamości – ubezpieczyciel będzie mógł odmówić zawarcia umowy. Takie działanie nie będzie uznane za naruszenie obowiązku ubezpieczenia pojazdu, jeśli właściciel nie był świadomy, że ktoś próbował wykorzystać jego dane.
Obecnie projekt ustawy znajduje się na etapie prac rządowych. Zgodnie z harmonogramem opublikowanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, jego przyjęcie planowane jest na II kwartał 2025 roku. Po zatwierdzeniu przez rząd, projekt trafi do Sejmu, gdzie przejdzie dalszą ścieżkę legislacyjną.
Przypominamy, że usługa zastrzeżenia numeru PESEL została wprowadzona w czerwcu 2024 roku. Umożliwia ona obywatelom zabezpieczenie swojej tożsamości przed wykorzystaniem w celach takich jak wyłudzanie kredytów, pożyczek, a teraz również polis komunikacyjnych. Zastrzeżenie PESEL można wykonać online przez Profil Zaufany lub w urzędzie gminy. Po aktywacji, każda instytucja, która próbuje wykorzystać dany PESEL w procesie zawarcia umowy (np. kredytowej czy ubezpieczeniowej) powinna zweryfikować, czy numer nie jest objęty blokadą. Co istotne, dotychczas ubezpieczyciele nie mieli dostępu do takich informacji. Jednak nowelizacja wprowadzi to uprawnienie, co ma przeciwdziałać zawieraniu fikcyjnych polis OC na skradzione dane. Niewątpliwie to kolejny krok w kierunku pełniejszej ochrony obywateli w cyfrowym świecie.
Warto zauważyć, że w praktyce ubezpieczyciele i UFG będą miały automatyczny dostęp do informacji o statusie PESEL w państwowym rejestrze. Informacja ta będzie ograniczona tylko do tego, czy numer jest zastrzeżony – bez ujawniania jakichkolwiek innych danych osobowych. Jeśli PESEL jest zastrzeżony, ubezpieczyciel będzie mógł odmówić zawarcia umowy OC, a klient będzie miał możliwość czasowego cofnięcia zastrzeżenia – na przykład tylko na czas podpisania umowy. Po wszystkim zastrzeżenie można będzie ponownie aktywować. Jak widać to elastyczne i bezpieczne rozwiązanie.
Co ważne, brak możliwości zawarcia umowy OC z powodu zastrzeżenia PESEL nie będzie traktowane jako wykroczenie, jeśli właściciel pojazdu działał w dobrej wierze. Umożliwi to skuteczniejsze przeciwdziałanie próbom wyłudzeń i przeniesie odpowiedzialność na potencjalnych oszustów.
Źródło: gov.pl; Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny
Podróże to czas relaksu, jednak nieprzewidziane sytuacje mogą zakłócić nam długo wyczekiwany urlop. Dlatego kluczowe…
Stłuczka na parkingu? Kolizja na drodze? A sprawca po prostu odjechał? Tego typu sytuacja to…
Choć obowiązkowe ubezpieczenie OC zapewnia szeroką ochronę w razie szkód wyrządzonych osobom trzecim, nie działa…
Niepewność wobec diagnozy lub sposobu leczenia to codzienność wielu pacjentów. Jednak druga opinia medyczna daje…
Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła zmianę formy prawnej TUZ Ubezpieczenia z towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych na spółkę…
Warszawa, Lublin i Olsztyn to liderzy najnowszego rankingu jakości życia PZU Lokalnie. Wyniki opracowane we…