Specyfika zawodu agenta ubezpieczeniowego nie ogranicza się tylko do pracy za biurkiem. Agent ubezpieczeniowy nie tylko liczy składki, ale także wykonuje dokumentację fotograficzną przy np. autocasco, oraz musi dysponować dużą wiedzą, którą chętnie dzieli się z Klientem. Przeprowadzasz kalkulację OC/AC, a Klient nie wie jak znaleźć numer VIN, by wykonać zdjęcia do autocasco? Nie trać czasu na szukanie VIN-u w danym modelu. Skorzystaj z rozwiązania, które przyśpieszy Twoją pracę.

VIN jak PESEL

VIN czyli Vehicle Identification Number to numer nadwozia. Każdy pojazd posiada indywidualny kod nadawany przez producenta. Okazuje się, że każda marka posiada własny system kodowania i umieszczania go na poszczególnych elementach pojazdu. Znajomość tego, gdzie on dokładnie jest pozwala kierowcy poznać kilka informacji o samochodzie np. przed zakupem, a agentowi pomaga skrócić czas obsługi Klienta.

Z czego składa się numer VIN? Jak go rozkodować?

Każdy kierowca wie, że istnieje numer VIN, ale niewiele osób jest w stanie powiedzieć, jakie informacje są ukryte w tym kodzie. Ty jako agent możesz pochwalić się ekspercką wiedzą i pokazać kierowcom, że nie tylko znasz się na produktach ubezpieczeniowych, ale w jasny i przejrzysty sposób wyjaśnisz Klientowi czym tak naprawdę jest numer VIN i jak go znaleźć.

Numer VIN składa się z 17 znaków (cyfry i litery). Ciekawostką jest to, że w kodzie nie znajdziemy takich liter jak I,O,Q. Chodzi o to, by nie pomyliły się one z cyframi 1 i 0. Rozkodowanie VIN składa się z trzech części:

 • VMI – czyli World Manufacturing Identifier to światowy kod identyfikujący producenta. Kod ten składa się z trzech znaków i określa producenta pojazdu oraz region skąd jest pojazd.
 • VDS – czyli Vehicle Descriptor Section to główny kod określający pojazd i składa się z 6 znaków . Znajdują się tam informacje o typie pojazdu, podwoziu i konstrukcji.
 • VIS – czyli Vehicle Indicator Section jest to człon wyróżniający szczegółowo pojazd. Składa się z 8 znaków. W tym kodzie znajdują są informacje o roku produkcji, zakładzie produkcyjnym i numerze seryjnym.

Gdzie znaleźć numer VIN?

Znalezienie numeru VIN nie zawsze jest łatwe. W zależności od modelu miejsce umieszczenia kodu może się różnić. Na stronie NumerVIN.com lub w aplikacji Gdzie jest VIN? w kilka chwil można znaleźć umiejscowienie kodu w szukanym modelu.

Dlaczego warto wiedzieć, gdzie jest numer VIN?

Dla osób, które kupują samochód z tzw. „drugiej ręki” zlokalizowanie VIN-u pozwala sprawdzić czy informacje podane przez sprzedającego są prawdziwe. Na stronie NumerVIN.com nie tylko znajdziesz kod, ale także masz możliwość jego rozkodowania. W dekoderze VIN na stronie poznasz wszystkie informacje na temat pojazdu.

Czy pojazd jest naprawdę „bezwypadkowy”?

Szukając wymarzonego samochodu najpopularniejszym rozwiązaniem jest śledzenie portali aukcyjnych i ogłoszeniowych. W ogłoszeniach roi się od „bezwypadkowych” egzemplarzy z bardzo małym przebiegiem i nienagannym stanie wyposażenia. Okazuje się, że nieuczciwi handlarze potrafią zamienić uszkodzone pojazdy w „perełki” tylko po to, by sprzedać samochód. Piękne zdjęcia w ogłoszeniu, na żywo idealnie utrzymana tapicerka, wypolerowany lakier, czysty silnik oraz…niska cena i przebieg. Właśnie tutaj powinna zapalić się nam lampka ostrzegawcza.

Wszystkie zapewnienia sprzedającego o super stanie pojazdu można szybko zweryfikować. Jak? Wystarczy sprawdzić numer VIN, by poznać historię danego samochodu. Oprócz aplikacji i dekodera VIN można skorzystać z narzędzia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Na stronie historiapojazdu.gov.pl po wpisaniu numeru VIN, numeru rejestracyjnego i daty pierwszej rejestracji można uzyskać m.in. takie informacje jak marka pojazdu, model, rok produkcji, aktualne badanie techniczne i przebieg ubezpieczenia.

Przypominamy! Sprawdzenie numeru VIN powinno być kluczowe przy podejmowaniu decyzji o zakupie pojazdu! Możecie zrobić to w każdej chwili, nawet teraz – korzystając nawet z poniższego narzędzia:

Znajdź VIN i obsługuj jeszcze więcej Klientów

Przeprowadzając kalkulację OC/AC systemy poszczególnych Towarzystw Ubezpieczeniowych wymagają, by wypełniając dane podać numer VIN liczonego pojazdu. Oprócz tego tworząc dokumentację fotograficzną do polisy autocasco należy zrobić zdjęcie z widocznym numerem VIN.

Kod ten znajduje się co prawda w dowodzie rejestracyjnym, ale prawidłowe zlokalizowanie go w pojeździe przyśpieszy cały proces weryfikacji pojazdu.

Na stronie NumerVIN.com znajduje się bogata baza pojazdów z dokładnym opisem. Wystarczy kilka kliknięć, by znaleźć wszystko to co szukasz w danym modelu. Strona to nie tylko dekoder VIN. To także codzienna dawka informacji i aktualności o zmieniających się przepisach i branży motoryzacyjnej.

Powiększ swoją wiedzę i z pomocą NumerVIN.com sprawnie zlokalizuj VIN i udziel swoim Klientom wszystkich niezbędnych informacji. Aplikacja jest do pobrania w sklepie Google Play.

Specjalnie dla czytelników Ogólnopolskiej Bazy Agentów Ubezpieczeniowych przygotowaliśmy 8 kodów rabatowych, uprawniających do darmowego pobrania aplikacji na urządzenia z systemem Android:

 • DWPFCL0WX8BR5QTEUJ1YTM9
 • 50KREHA9FZFEREL3YUGH651
 • 273165FGCEZ17Z29G49PRZG
 • 8J1EGEYJ6T4LNV7Q3ARQ6WL
 • LYH9ST6AFQJDCHMNS60CXTR
 • 97YF9JLDWHS8JNTV68D7DPL
 • Q41Y88N55JYGNH851ZF7GPX
 • WF2X3WU7RG27D5MZS3RAHWL

Dodatkowe kody (17.07.2019)

 • 824S0WF00R7NAVTZPVEZL6M
 • W88XM1MRRWUH02BEBN1X1ZY
 • 8PSS6KYMEUHA1UVJGZV0TTU
 • ALTG0WE7HNMNA5WQ4UDEQAN
 • Z60UGAXJ6GHC2RYD1BHL9ZG

Instrukcja realizacji kodu: