Categories: PrawoTop temat

Zmiana właściciela samochodu – co dalej z ubezpieczeniem OC i AC?

Wraz ze sprzedażą samochodu nie kończą się nasze obowiązki wynikające z umowy OC. Po zbyciu pojazdu jesteśmy jeszcze zobligowani do powiadomienia o tym fakcie ubezpieczyciela. Co w przypadku nabycia pojazdu? Wówczas także mamy obowiązki związane z polisą OC, która była zawarta przez sprzedającego samochód. Co się jednak dzieje w przypadku ubezpieczenia Autocasco? O czym warto jeszcze pamiętać? Wyjaśniamy poniżej.

Sprzedaż samochodu – obowiązki zbywcy pojazdu

Ubezpieczenie OC

W przypadku sprzedaży samochodu zbywca pojazdu ma obowiązek powiadomienia ubezpieczyciela o tym fakcie w terminie 14 dni od dnia przeniesienia prawa własności. Informacje przekazane do towarzystwa muszą zawierać dane aktualnego posiadacza pojazdu tj.

  • imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL, o ile został nadany
  • nazwę, siedzibę i numer REGON.

Pamiętajmy o tym, że brak zgłoszenia sprzedaży w terminie 14 dni może nieść za sobą dotkliwe konsekwencje. Jeżeli nie poinformowaliśmy ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu, to według jego danych systemowych nadal będziemy posiadaczem samochodu. W efekcie możemy być obciążeni szkodami wyrządzonymi już po fakcie sprzedaży. Dodatkowo, zgodnie z panującymi przepisami, do momentu skutecznego powiadomienia zakładu ubezpieczeń o sprzedaży strony umowy ponoszą solidarną odpowiedzialność za zapłatę składki.

Ważne jest także to, by o zbyciu pojazdu poinformować Wydział Komunikacji odpowiedni dla naszego adresu zamieszkania. Zgodnie z prawem mamy na to 30 dni ( na czas pandemii termin ten został wydłużony do 180 dni). Może nas to uchronić przed ewentualnym wezwaniem do uregulowania mandatów należących do aktualnego właściciela samochodu.

Ubezpieczenie AC

Zapisy Ogólnych Warunków Ubezpieczenia Autocasco określają, że z dniem zbycia pojazdu ochrona ubezpieczeniowa AC wygasa wskutek rozwiązania umowy.

Sprzedaż samochodu – zwrot nadpłaconej składki z ubezpieczenia OC i AC

W przypadku polisy OC zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia można uzyskać, jeżeli nowy właściciel pojazdu złoży wypowiedzenie OC i dojdzie do rozwiązania umowy. Dlatego warto uzgodnić te kwestie jeszcze na etapie zawierania transakcji kupna- sprzedaży. Może się zdarzyć tak, że kupujący będzie chciał wykupić polisę u innego ubezpieczyciela. Tym bardziej, że towarzystwo ubezpieczeń może dokonać rekalkulacji składki na nabywcę, w efekcie czego będzie ona wyższa.

Podsumowując: odzyskanie części składki za ubezpieczenie OC jest zależne tylko i wyłącznie od decyzji nowego posiadacza pojazdu. Bowiem ma on prawo do tego, by korzystać z polisy zbywcy do końca okresu ubezpieczenia na jaki została zawarta.

Natomiast w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia Autocasco zwrot składki następuje po poinformowaniu ubezpieczyciela o fakcie sprzedaży.

Zakup samochodu – obowiązki nabywcy pojazdu

Jak wspominaliśmy powyżej, przy zakupie auta otrzymujemy także polisę OC, w efekcie przejmujemy wszelkie związane z nią prawa i obowiązki. Warto pamiętać o tym, że w przypadku, gdy poprzedni właściciel zdecydował się na płatność ratalną za ubezpieczenie, a termin kolejnej raty przypada już na okres, gdy jesteśmy posiadaczem pojazdu, to obowiązek zapłaty spoczywa na nas.

Jako nowy właściciel pojazdu masz prawo do tego, by:

  • korzystać z aktualnej polisy OC do końca jej obowiązywania,
  • wypowiedzieć polisę aktualnemu ubezpieczycielowi i wykupić nową umowę w innym zakładzie ubezpieczeń.

Uwaga! Istotne jest to, by w przypadku wypowiedzenia polisy OC zbywcy i zakupie nowej umowy ubezpieczenia zachować ciągłość ochrony. I pamiętajmy o tym, że umowa OC, która była zawarta przez poprzedniego właściciela nie odnowi się automatycznie na kolejny rok.

Sprzedaż samochodu – co się dzieje z ubezpieczeniem Autocasco?

Ubezpieczenie Autocasco jest dobrowolne i w przypadku tego typu ochrony nie obowiązują takie same zasady co przy ubezpieczeniu OC. Podobnie jest w przypadku pozostałych ubezpieczeń dobrowolnych tj. NNW, Assistance, ubezpieczenie szyb czy Ochrona Prawna.

W momencie sprzedaży samochodu można uzyskać zwrot środków za niewykorzystany okres z ubezpieczenia Autocasco – wystarczy powiadomić ubezpieczyciela o fakcie zbycia pojazdu.

W przypadku zakupu auta i chęci posiadania ochrony AC, powinniśmy dodatkowo wykupić polisę.

Źródło: Allianz

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie na ferie? 

Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…

4 dni ago

Agro Pakiet od InterRisk – nie tylko ochrona majątku, ale także rolnika i jego bliskich 

Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…

4 dni ago

Dotowane ubezpieczenia upraw – kompleksowa ochrona dla rolników 

Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…

5 dni ago

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na energetykę 

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…

5 dni ago

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

7 dni ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

7 dni ago