Ubezpieczenie szyb samochodowych najczęściej oferowane jest przez Ubezpieczycieli, jako dodatek do polisy OC lub AC. Za opłaceniem dodatkowej składki możemy objąć ochroną ubezpieczeniową ten element auta, który najczęściej jest narażony na uszkodzenia. Kiedy ubezpieczenie szyb się przyda i czy warto je dokupić?

Ubezpieczenie szyb – czy warto je kupić?

Szyby samochodowe są bardzo często narażone na uszkodzenia. Chyba wielu z nas przekonało się już, że nawet niewielkie pęknięcie spowodowane przez kamyk może skutkować koniecznością wymiany szyby. Konsekwencją jazdy z nawet nieznacznie uszkodzoną szybą może być również mandat. Podstawą do tego jest Ustawa o ruchu drogowym, art. 66., który dotyczący stanu technicznego pojazdu. W podpunkcie 5. znajduje się zapis mówiący o „zapewnieniu dostatecznego pola widzenia kierowcy”. Co ważne uszkodzona szyba może być także przeszkodą w przedłużeniu ważności badań technicznych.

Zaletą ubezpieczenia szyb jest również to, że zgłaszając szkodę z tego ryzyka, przy wznowieniu umowy u dotychczasowego ubezpieczyciela, nie będzie ona uwzględniana zwyżką w składce AC. Pamiętajmy jednak o tym, że z uwagi na to, że szkody z ubezpieczenia szyb są raportowane do UFG inni ubezpieczyciele będą już ja uwzględniali przy przebiegu ubezpieczenia AC.

Ubezpieczenie szyb samochodowych – co jest w zakresie ochrony?

Ubezpieczenie szyb obejmuje ochroną przede wszystkim zniszczenia w przedniej szybie pojazdu. Jak pokazują statystyki, aż ok. 95 procent wszystkich uszkodzeń szyb dotyczy właśnie tego elementu samochodu.  Oprócz przedniej szyby ochrona jest udzielana także na szyby boczne oraz tylne. Większość ubezpieczycieli wyłącza odpowiedzialność za okna dachowe, reflektory, lusterka czy szyberdachy.

Zatem co znajduje się w zakresie ochrony ubezpieczenia szyb i na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy?

Zakres ubezpieczenia obejmuje zazwyczaj naprawę lub wymianę szyb w przypadku ich uszkodzenia lub zniszczenia. Natomiast przy wyborze ubezpieczenia szyb przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to:

  • Które szyby objęte są ubezpieczeniem.
  • Na jakim terytorium działa ubezpieczenie szyb ( czy tylko Polska, czy może Europa lub cały świat).
  • Jaka jest wysokość sumy ubezpieczenia. Może, bowiem dojść do takiej sytuacji, że auto będzie posiadało bardzo drogie szyby a ubezpieczyciel nie będzie mógł skorzystać z zamienników. W efekcie już przy pierwszym zdarzeniu konieczna będzie dopłata do wymiany szyb.
  • Czy ubezpieczenie uwzględnia udział własny w naprawie lub wymianie szyby. Zazwyczaj w OWU zapis ten wyrażany jest procentowo np. 10% kosztów szyby i robocizny. Niektórzy ubezpieczyciele wprowadzają udział własny tylko w przypadku szyby przedniej i wynosi on np. 150 zł. Natomiast szyby boczne oraz tylne naprawiane i wymieniane są bez dodatkowych dopłat.

Czy ubezpieczenie szyb jest drogie?

Ubezpieczenie szyb kupujemy najczęściej w pakiecie z OC. Jeżeli jednak mamy auto, które jest dla nas wartościowe warto zadbać również o ubezpieczenie Auto Casco, oczywiście w połączeniu z ubezpieczeniem szyb. Dodatkowy koszt do polisy w przypadku rozszerzenia ochrony o to ryzyko waha się w zależności od typu pojazdu, może to być zarówno 60 zł, jak i 150 zł. Jak widać nie są to wysokie kwoty, dlatego ochrona szyb jest w zasięgu finansowym większości posiadaczy pojazdów.

Źródło: AVIVA, PZU, Compensa