W dniu 22 grudnia obradująca KFP zgodnie z rekomendacją Ministerstwa Finansów obniżyła stawkę podatku bankowego dla ubezpieczycieli. Ustawodawca zmniejszył również próg aktywów wolnych od opodatkowania i nie zgodzili się na wyłączenie kapitałów własnych zakładów z obciążenia daniną

Na obradach dotyczących projektu ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń zwrócił się do członków Komisji o równe traktowanie wszystkich podmiotów, które związane są z rynkiem finansowym: „Sektor ubezpieczeniowy nie uzyskał żadnych specyficznych wyłączeń, jeśli chodzi o kapitały własne. Kapitały własne ubezpieczycieli pełnią nadzwyczajnie ważną funkcję społeczną, mianowicie zapewniają wypłacalność zakładów ubezpieczeń, a co za tym idzie, bezpieczeństwo środków klientów”.  Prezes PIU zwrócił uwagę również na zróżnicowanie stawki podatku: W tym projekcie przewidziane jest, że ubezpieczyciele będą płacić 0,6% rocznie”. Jego zdaniem aktywa ubezpieczycieli nie powinny być w ogóle opodatkowane, ale przyznał jednocześnie, że sektor rozumie cele fiskalne i że danina powinna dotyczyć także ubezpieczycieli: „ Jednakże wnioskowalibyśmy o obniżenie tej stawki do poziomu 0,39%”- dodał Prądzyński.
 
„W ministerstwie przychylamy się do propozycji Polskiej Izby Ubezpieczeń, że opodatkowanie tego sektora powinno być na analogicznym poziomie jak banków, czyli na 0,39% rocznie” – powiedział wiceminister finansów Konrad Raczkowski. Obniżono również do 2 mld zł próg nieopodatkowanej wartości aktywów, nie wydano tez zgody na wyłączenie spod obciążenia fiskalnego kapitałów własnych ubezpieczycieli.
 
Źródło: www.gu.com.pl