Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, firmy ubezpieczeniowe muszą informować swoich klientów najpóźniej na 14 dni przed końcem ubezpieczenia OC, że nastąpi jego przedłużenie na kolejny roczny okres.

W jakich przypadkach komunikacyjna polisa OC nie odnawia się automatycznie?

Mechanizm automatycznego przedłużania polisy pomaga w zapobiegnięciu przerwom w ciągłości obowiązkowego OC samochodu. Istnieją jednak sytuacje, kiedy należy samemu pilnować daty zawarcia kolejnej umowy OC:

1. W przypadku zakupu używanego pojazdu, kupujemy samochód wraz z ważnym OC. Jednak ubezpieczenie poprzedniego właściciela nie odnawia się na kolejny rok, wygaśnie wraz z końcem okresu, na jaki zostało zawarte. Identyczna sytuacja występuje w przypadku otrzymania pojazdu w spadku lub w drodze darowizny.

2. Jeżeli zdecydowaliśmy się na płatność w ratach i zapomnieliśmy uregulować jedną z nich, umowa nie odnowi się. Polisa będzie ważna aż do końca okresu ubezpieczenia, ale nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok. Będzie też trzeba uregulować składki za czas, w którym mieliśmy udzieloną ochronę.

3. Automatyczne odnawianie dotyczy tylko umów zawartych na rok. W przypadku ubezpieczenia krótkoterminowego, zapis o automatycznym odnowieniu nie obowiązuje.