Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” stawki ubezpieczenia komunikacyjnego OC wzrosną o kilkanaście procent. Skąd kolejna podwyżka? Ministerstwo Zdrowia ma w planach część pieniędzy pochodzących ze stawki OC kierowcy przeznaczyć na zasilenie szpitalnych oddziałów ratunkowych.

Kierowcy wini wypadkom – niech płacą za leczenie ofiar
Według resortu większość ofiar, które przyjmują SOR-y trafia tam z powodu wypadków komunikacyjnych, za które odpowiadają kierowcy. Politycy twierdzą zatem, że sprawiedliwe będzie takie rozwiązanie w którym to właściciele pojazdów po części składają się na leczenie ofiar.

 

Co będzie wpływać na cenę polisy OC?

 

Jeden z ekspertów rynku ubezpieczeń, aby unaocznić jak zmieniają się stawki podał następujący przykład: „W 2015 roku kierowca posiadający prawo jazdy od około 10 lat i mogący pochwalić się bezszkodową jazdą za pakiet OC/AC musiał zapłacić około 1,6 tys. zł. W tym roku ten sam kierowca, jeżeli przedłużałby polisę w styczniu, musiałby opłacić składkę o 500 zł wyższą. A w kolejnych miesiącach ma być jeszcze drożej”. Należy tu podkreślić, że na cenę polis OC dla kierowców wpływ ma bardzo wiele czynników i trudno jednoznacznie określić ile konkretny właściciel pojazdu zapłaci za polisę w najbliższym czasie. Przypomnijmy, że ceny ubezpieczeń komunikacyjnych mają wzrosnąć również poprzez nałożenie podatku bankowego, który ma objąć również zakłady ubezpieczeń. Taka sytuacja również przełoży się na to, że to kierowcy poniosą część kosztów.

 

Działania zmierzające do regulacji rynku ubezpieczeń też nie pozostaną bez wpływu na ceny polis. KNF prezentuje projekt mający na celu uporządkować rynek ubezpieczeń komunikacyjnych. Jak czytamy w regulaminie KNF: „Rekomendacje wskazują oczekiwania nadzorcze dotyczące ostrożnego i stabilnego zarządzania procesem ustalania i wypłaty zadośćuczynienia z tytułu szkody niemajątkowej”.

 

W chwili obecnej działalność SOR-ów finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia – aby taką samą kwotę uzyskać z polis komunikacyjnych, stawka z podatku musiałaby wzrosnąć o około 14% – co przełoży się na o wiele wyższe ceny ubezpieczenia komunikacyjnego OC dla kierowców.

 

Źródło: www.tvn24bis.pl, www.gazetaprawna.pl