pzuLogo

W dniu 11 marca PZU SA, PZU TFI oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podpisały list intencyjny w sprawie współpracy nad komercjalizacją wyników badań naukowych. Dzięki środkom z PZU i innych krajowych firm powstanie największy w Europie Środkowo-Wschodniej fundusz funduszy, który będzie wspierać innowacyjne projekty.

Na początku budżet funduszu ma wynosić 500 mln zł, jednak środki na ten cel wyłoży nie tylko PZU, ale również inni prywatni inwestorzy. Największy w regionie Europy fundusz funduszy ma wspomóc komercjalizację pomysłów i rozwiązań, które powstały podczas prac naukowych. Ma stworzyć przyjazny przedsiębiorcom ekosystem. Priorytetowymi beneficjentami będą te projekty technologiczne, które mają największy potencjał na szybkie wdrożenie na rynek.
 
Przemysław Dąbrowski, członek zarządu PZU SA dodaje: „PZU będzie pośrednio finansowało start-upy, i to w dwóch celach. Po pierwsze, chcemy na tym zarobić, bo jesteśmy firmą komercyjną. Po drugie, można powiedzieć, że kopiujemy pomysł jednej z chińskich dużych firm ubezpieczeniowych, która utworzyła taki fundusz. Gdy widzi w nim start-upy spójne z działalnością firmy, wykorzystuje je na własne potrzeby operacyjne (…) Otwieramy fundusz funduszy, w którym będziemy dawali pieniądze funduszom venture capital doświadczonym w finansowaniu start-upów”.
 
Przemysław Dąbrowski zdradził też, że Grupa PZU zamierza w ciągu trzech lat obciąć do 20% kosztów we wszystkich swoich segmentach. Z kolei decyzja o podziale zysku za 2015 rok zapadnie w kwietniu: „Ubezpieczenia nadal będą najważniejsze w Grupie PZU. Chcielibyśmy, żeby były one rentownym filarem, z czym w zeszłym roku mieliśmy trochę problemów. Tę rentowność będziemy chcieli uzyskać z jednej strony poprzez zastosowanie zaawansowanych technik cenowych, gdzie dla każdego kierowcy będziemy mogli tworzyć coś na miarę małej taryfy, a z drugiej strony poprzez redukcje kosztowe. Nasz biznes usług finansowych jest biznesem, gdzie relacja cena a koszt mają bardzo duże znaczenie”.
 
W połowie roku PZU zapowiada nowa strategię: „Chcemy cały czas pozyskiwać aktywa dla zagranicznych inwestorów instytucjonalnych, dla których PZU wydaje się bardzo dobrym wehikułem inwestycyjnym”– dodaje Dąbrowski.

Dąbrowski zapewnia również, że, wypłata dywidendy za ubiegły rok odbędzie się według dotychczasowych zasad. Rok temu ubezpieczyciel wypłacił zdecydowaną większość zysku tytułem dywidendy, czyli 2,59 mld zł z 2,64 mld zł: „Przy decyzji o dywidendzie za rok 2015 będzie obowiązywała polityka, która była zdefiniowana parę lat temu. W tym roku, ze względu chociażby na wprowadzenie Solvency II, musimy wdrożyć nową politykę dywidendową. Mamy nowe ramy pomiaru adekwatności kapitałowej. PZU będzie cały czas spółką dywidendową. Będziemy dostarczali akcjonariuszom stabilny strumień dywidend”.
 
Źródło: www.biznes.newseria.pl