Komisja Nadzoru Finansowego zaprezentowała swoje stanowisko wobec podatku od aktywów zakładów ubezpieczeń i reasekuracji.

Jak podano w piśmie z dnia 7 kwietnia Komisja Nadzoru Finansowego zwróciła uwagę, iż zgodnie z art. 225. ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej: „Wartość rezerw techniczno-ubezpieczeniowych dla celów wypłacalności stanowi sumę najlepszego oszacowania oraz marginesu ryzyka, przy czym najlepsze oszacowanie jest równe oczekiwanej wartości obecnej przyszłych przepływów pieniężnych ważonych prawdopodobieństwem ich realizacji, obliczonej przy zastosowaniu odpowiedniej struktury terminowej stopy procentowej wolnej od ryzyka”.
 
W piśmie odnoszącym do podatku można zaznajomić się z również ze stanowiskiem dotyczącym prognoz przepływów pieniężnych: „ prognozy te stosowane w obliczeniu najlepszego oszacowania uwzględniają wpływy i wypływy pieniężne wymagane do rozliczenia zobowiązań z tytułu zawartych umów ubezpieczenia lub umów reasekuracji w okresie trwania tych zobowiązań”.
 
Zwrócono również uwagę na fakt, że w art. 28 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2015/35 z dnia 10 października 2014 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Wypłacalność II) określono, jakie przepływy pieniężne powinny być uwzględnione przy obliczaniu najlepszego oszacowania.
 
KNF podkreśliła, że płatności ubezpieczycieli i reasekuratorów z tytułu podatku bankowego nie zostały ujęte we wspomnianych regulacjach. Stąd też nadzór stoi na stanowisku, że uwzględnianie daniny przy wycenie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych „nie jest właściwe”.
 
Źródło: www.knf.gov.pl