W pierwszej połowie 2016 zanotowano blisko 40 tysięcy wypadków w pracy. W związku z tym, iż to pracodawca jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo pracowników – zainteresowanie firm polisami OC pracodawcy rośnie.
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w I połowie 2016 r. liczba osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy wyniosła 39 233 i była o 5,7% wyższa niż rok temu. Zdecydowana większość zdarzeń miała lekki skutek, 224 osoby uległy wypadkom z ciężkimi obrażeniami ciała (o 0,4% mniej niż przed rokiem), a 82 osoby poniosły śmierć (o 32,2% mniej).
Damian Andruszkiewicz, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Compensa TU podkreśla: „Właściciel przedsiębiorstwa ponosi tak naprawdę pełną odpowiedzialność za swoich pracowników podczas wykonywania przez nich obowiązków.
Ubezpieczyciel większość tego ryzyka może wziąć na siebie. Oczywiście statystyki różnią się w zależności od branży. Są sektory gospodarki bardziej zagrożone, na przykład warsztaty, zakłady produkcyjne, przetwórcze, stacje naprawcze samochodów. „Mówimy głównie o szkodach osobowych, w przypadku warsztatów samochodowych, budowlance i przetwórstwie, a także o szkodach rzeczowych, kiedy np. dochodzi do zaginięcia lub uszkodzenia mienia pracowników”- dodaje ubezpieczyciel.
Finansowe konsekwencje nieszczęśliwego wypadku przy pracy w całości spadają na pracodawcę. To po jego stronie leży likwidacja szkody, czyli naprawienie następstw tego rodzaju zdarzenia, najczęściej w formie wypłaty odszkodowania. Dlatego ubezpieczyciel radzi, aby bez względu na wielkość i rodzaj prowadzonego przedsiębiorstwa, pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu, czyli OC pracodawcy. Wówczas zobowiązania wobec poszkodowanego weźmie na siebie towarzystwo ubezpieczeniowe.
„OC przeżywają swój renesans. Z jednej strony wynika to z wzajemnych relacji pomiędzy przedsiębiorcami, z drugiej z wymogów prawnych dotyczących przetargów. Widać także, że rośnie świadomość wśród właścicieli firm, bo sprzedajemy coraz więcej rozszerzeń do tego rodzaju polis. Perspektywy są zatem obiecujące. Sądzimy, że ubezpieczenia OC cały czas będą zyskiwały na wadze w portfelach towarzystw, a z punktu widzenia klientów, cieszyły się rosnącym zainteresowaniem” dodaje ekspert.
Jak wynika z danych GUS, w całym ub.r. poszkodowanych w wypadkach przy pracy było blisko 90 tys. Polek i Polaków, z czego 495 osób odniosło obrażenia określane jako ciężkie, a 303 osoby poniosły śmierć: „Najlepszym zabezpieczeniem przedsiębiorcy przed tego rodzaju zdarzeniami jest scedowanie ryzyka z nimi związanego na ubezpieczyciela. Klient musi płacić odpowiednią składkę, ale po podpisaniu umowy ubezpieczyciel pokrywa koszty związane z roszczeniem pracownika, koszty odszkodowania i koszty rozprawy sądowej” – podsumowuje Andruszkiewicz.
Źródło: www.newseria.pl